Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zabezpieczać meble ogrodowe?

2021-10-20
Jak zabezpieczać meble ogrodowe?

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Drewniane meble ogrodowe cieszą się dużą popularnością, ze względu na naturalne pochodzenie materiału oraz ogromne możliwości wykorzystania go przy produkcji mebli. Można znaleźć tradycyjne drewniane meble ogrodowe, jak i meble nowoczesne, dzięki czemu doskonale wyglądają one niemal w każdym otoczeniu. Ważną cechą mebli drewnianych jest ich trwałość oraz łatwość w pielęgnacji. Przed zimą drewniane meble ogrodowe należy dobrze przygotować do sezonu, oczyszczając je z zabrudzeń. Można to zrobić z pomocą miękkiej szmatki nasączonej wodą z delikatnym detergentem. Należy się również dobrze przyjrzeć powierzchni mebli, aby usunąć jej ewentualne uszkodzenia i tłuste plamy. Dobrym pomysłem jest zastosowanie odpowiedniego impregnatu ochronno-zabezpieczającego, który pomoże meblom przetrwać w dobrym stanie przez długie lata. 

W zależności od tego, czy meble ogrodowe z drewna są olejowane, bejcowane czy lakierowane, należy uzupełnić braki, nasączając je olejem, malując bejcą czy lakierem. Dzięki temu będzie można zabezpieczyć strukturę drewna przed wilgocią, która mogłaby mieć destrukcyjny wpływ na stół i krzesła ogrodowe drewniane. Można również delikatnie przetrzeć wierzchnią warstwę mebli papierem ściernym, by nowa warstwa oleju czy bejcy mgła dobrze wniknąć w głąb drewna. Od odpowiedniego przygotowania podłoża zależy bowiem czy warstwy impregnatu wnikną dobrze w ten naturalny materiał, jakim jest drewno i pozwoli je uchronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Konserwacja drewna to dopiero początek, gdyż tak zabezpieczoną powierzchnię drewna trzeba dobrze wysuszyć, a następnie ochronić przed zimnem, wilgocią i mrozem, które są głównym czynnikiem powodującym uszkodzenia każdego gatunku drewna. Jeśli jest taka możliwość, to warto schować meble do zamkniętego pomieszczenia, np. do garażu czy komórki ogrodowej. Dzięki temu meble będą zabezpieczone i bez uszkodzeń przetrwają do kolejnego sezonu. Jeśli nie ma w domu miejsca pozwalającego na przechowywanie mebli ogrodowych w czasie zimy, to najlepiej byłoby je przykryć wykorzystując np. plandeki okryciowe. Są one dostępne w różnych rozmiarach, a oczka znajdujące się na ich krawędziach pozwalają naciągnąć plandekę na przykrywane meble i dzięki temu zabezpieczają ją przed podmuchami wiatru. Mocny materiał gwarantuje dobrą ochronę przez całą zimę, pozwalając na właściwą wentylację znajdujących się pod nią mebli.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe z metalu?

Wiele osób wybiera meble ogrodowe z metalu, doceniając ich trwałość i łatwość użytkowania. Zestawy mebli ogrodowych z metalu są produkowane w bardzo różnych stylach, ale ich głównymi miłośnikami są wielbiciele minimalizmu i nowoczesności. Meble ogrodowe metalowe są lekkie, łatwo można je przenosić, a metal przez wielu jest uznawany za dużo trwalszy niż drewno.

Mimo tak wielu zalet metalowe meble ogrodowe również trzeba zabezpieczyć przed zimą, gdyż głównym zagrożeniem jest dla nich nadmierna wilgoć, mogąca powodować korozję. Podobnie jak w przypadku mebli ogrodowych z drewna, metalowe meble trzeba również najpierw odpowiednio oczyścić, a następnie sprawdzić, czy nie rozpoczęła się już gdzieś korozja. Jeśli zauważymy jej pierwsze oznaki, to należy przeprowadzić odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne czyli np. wykorzystać odpowiedni impregnat ze środkiem antykorozyjnym. Przed malowaniem impregnatem należy usunąć papierem ściernym pierwsze oznaki korozji i dopiero po tym zabiegu można przystąpić do impregnacji.

Podobnie jak meble ogrodowe z drewna, meble ogrodowe z metalu należy również przechowywać w suchym miejscu, bo działanie warunków atmosferycznych, z wilgocią na czele może znacznie skrócić żywotność mebli z metalu. Najlepiej byłoby zatem znaleźć dla nich miejsce w garażu czy innym pomieszczeniu gospodarczym, a jeśli nie jest to możliwe, to trzeba byłoby znaleźć inne miejsce, w którym meble będą jak najmniej narażone na uszkodzenie. Dobrze jest je ustawić w zacisznym miejscu oraz przykryć wykorzystując np. plandeki. Są one dostępne w różnych rozmiarach, więc można wybrać plandeki okryciowe 3 x 4 lub plandeki okryciowe 5 x 6, jak najlepiej dopasowując ich rozmiar do wielkości mebli, które są pod nimi schowane.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe plastikowe i z technorattanu?

Wśród mebli ogrodowych, które wymagają zabezpieczenia przed sezonem zimowym, najmniej problemów stwarzają meble z plastiku i technorattanu. Jest to materiał odporny na wilgoć, więc w polskich warunkach klimatycznych wydaje się być zdecydowanie lepszym wyborem od metalowych czy drewnianych mebli ogrodowych. Nie jest on jednak odporny na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku ich pojawienia się niestety musimy pogodzić się z nimi, bo nie ma możliwości ich naprawienia. Wszelkie zarysowania powierzchni stołu, krzeseł czy uszkodzenia oparć lub nóg zostają na zawsze i jeśli są duże, to niestety mogą dyskwalifikować meble z użycia. Meble plastikowe należy chronić również przed działaniem promieni uv, gdyż długotrwała ekspozycja na nie może spowodować znaczne zmiany w kolorze mebli.

 

Jednym słowem meble ogrodowe z plastiku i technorattanu również dobrze byłoby odpowiednio przygotować na zimę. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie mebli z zabrudzeń oraz sprawdzenie ich stanu. Meble uszkodzone, których nie da się już naprawić, muszą zostać wyrzucone, a na kolejny sezon pozostawiamy jedynie nieuszkodzone egzemplarze. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to najlepiej byłoby meble schować, gdyż pozostawione na zewnątrz mogą zostać przewrócone i uszkodzone przez silne wiatry, których nie brakuje szczególnie wiosną. Jeśli nie ma ich gdzie schować, to znajdźmy dla nich jak najbardziej zaciszne miejsce, do którego wiatr zagląda bardzo rzadko, a następnie przygotujmy dla nich odpowiednią ochronę w postaci plandeki. Niektóre modele mebli z technorattanu można wyposażyć w pokrowce dopasowane kształtem i rozmiarem do wielkości mebla. Dzięki temu mamy gwarancję, że meble mają najlepsze warunki do tego, by przetrwać zimę w dobrych warunkach i kolejny sezon będą nam towarzyszyć podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Z pomocą pokrowców można również zabezpieczyć parasole ogrodowe, które często trudno jest schować ze względu na ich bardzo duże wymiary.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel