Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jaka trawa do ogrodu? Popularne gatunki i mieszanki traw

2018-02-26
Jaka trawa do ogrodu? Popularne gatunki i mieszanki traw

Trawnik to tylko trawnik – powiedzą początkujący ogrodnicy oraz miłośnicy chodników i bruku. Czy istnieje jakakolwiek alternatywa dla zwykłej, zielonej murawy? Przecież to nic innego, jak zwykła trawa! Tak Ci się wydaje?

Nic bardziej mylnego! Bardziej doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że założenie trawnika nie jest proste, a na rynku istnieje wiele różnorodnych mieszanek traw, które należy dopasować nie tylko do swoich upodobań estetycznych, ale także do warunków w ogrodzie. Jakie trawy są najpopularniejsze? Która trawa sprawdzi się w cieniu, a która woli słońce? Czy istnieją trawniki, które redukują konieczność podlewania? Przed kupnem nasion i założeniem trawnika przeczytaj nasz najnowszy poradnik.


jaka trawa do ogrodu

1. Trawnik z mikrokoniczyną – uniwersalny i łatwy w utrzymaniu

Wśród polskich ogrodników i działkowiczów coraz większą popularnością cieszą się mieszanki traw z mikrokoniczyną. Nie ma w tym nic dziwnego – tego typu trawnik nie jest wymagający, nie potrzebuje dużego nakładu pracy, a wygląda naprawdę efektownie. Trawa z mikrokoniczyną kiełkuje szybciej niż inne gatunki traw i zieleni się dłużej od nich. Wszystko to za sprawą miniaturowej koniczyny białej, która wyrasta nawet w trudnych warunkach.

Trawnik z mikrokoniczyną to także spore oszczędności – trawa tego rodzaju nie potrzebuje nawożenia azotowego i nie wymaga częstego podlewania, co umożliwia znaczące ograniczenie wydatków na wodę. Trawnik z mikrokoniczyną lubi niskie koszenie, ale nie potrzebuje regularnego strzyżenia. Można powiedzieć, że taki trawnik to jeden z najbardziej uniwersalnych rozwiązań ogrodowych – trawa z mikrokoniczyną sprawdzi się na działce, w parku, na boiskach, a nawet w rowach i na pasach zieleni. Jej kolor jest nasycony, a sama trawa jest odporna na deptanie.

2. Łąka kwietna zamiast trawnika – odporna, niewymagająca i kolorowa

Innym sposobem na piękny, ale niewymagający trawnik jest założenie kwietnej łąki. Tego typu trawnik sprawdzi się przede wszystkim w ogrodach, których właściciele stawiają na naturalność. Kwiecisty trawnik ma wiele zalet – założenie kwietnej łąki nie jest trudne, ponieważ nasiona kwitnących roślin są wytrzymałe i kiełkują nawet w trudnych warunkach, a trawnik w czasie wzrostu redukuje konieczność koszenia do minimum.

łaka kwietna w ogrodzie

Aby założyć trawnik-łąkę nie potrzeba wiele wysiłku ani umiejętności. W Rolmarket.pl znajdziesz wiele mieszanek traw i kwiatów, które ułatwią Ci to zadanie – niektóre z nich zostały skomponowane tak, aby Twój trawnik kwitł od wiosny do jesieni, a inne są doskonałym wabikiem na motyle! Jeżeli zdecydujesz się na zasianie kwietnej łąki, wystarczy że na wiosnę przekopiesz ziemię i usuniesz z niej chwasty – trawnik w postaci łąki nie potrzebuje nawożenia ani czasochłonnego przygotowywania gruntu.

3. Trawnik w stylu angielskim – wymagający, ale przepiękny

Osobom, które marzą o pięknym, intensywnie zielonym trawniku rodem z filmów o brytyjskiej arystokracji, możemy polecić mieszanki traw przeznaczonych do zakładania trawników w stylu angielskim. Tak przygotowany trawnik podkreśla piękno kwiecistych kompozycji oraz walory architektury, którą otacza. Mieszanki do zakładania trawników angielskich zawierają nasiona takich roślin jak rajgras angielski, wiechlina łąkowa oraz kostrzewa czerwona. Odpowiednio zasiane i pielęgnowane powinny utworzyć piękną, gęstą murawę, która będzie wizytówką Twojego ogrodu.

 

W Rolmarket dostępnych jest kilka rodzajów mieszanek do trawnika w stylu angielskim:

Trawa Decoria 10 kg – efekt dywanu w stylu angielskim

Trawa Graminex Gazon 10 kg – efekt dywanu w stylu angielskim

Trawa Barenbrug Exclusor 15 kg – efekt dywanu w stylu angielskim

Niestety, trawnik w stylu angielskim nie jest prosty w utrzymaniu i wymaga odpowiednich warunków. Mieszanki nasion tego typu potrzebują stale nasłonecznionego miejsca oraz przepuszczalnego podłoża, co oznacza, że na glebach gliniastych warto założyć drenaż, który pomoże odprowadzić nadmierną ilość wody.

Co więcej, angielski trawnik wymaga częstego koszenia, regularnego podlewania, a także odpowiedniego nawożenia – oznacza to dość wysokie koszty utrzymania i czasochłonną pielęgnację. Trawnik w stylu angielskim jest wymagający, jednak odpowiednio pielęgnowany wygląda naprawdę spektakularnie.

jak wybrac trawe do ogrodu

Kilka słów podsumowania

Jak widzisz, możliwości założenia trawnika jest naprawdę wiele. A te wymienione powyżej, to tylko część oferty. Do wyboru masz jeszcze tzw. trawy sportowe, czyli na tereny intensywnie użytkowane, kompozycje na tereny suche i silnie nasłonecznione, czy trawy uniwersalne, które łączą w sobie cechy kilku rodzajów traw. Wybierając idealną mieszankę, warto zastanowić się nad tym, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie i ile czasu jesteś w stanie poświęcić na opiekę nad roślinami. Co więcej, warto dopasować trawnik do otoczenia: małej i dużej architektury oraz krajobrazu okolicy, w której znajduje się Twój ogród. Zanim założysz trawnik, dobrze się zastanów, a w razie potrzeby poproś o pomoc sprzedawcę, który opowie Ci więcej na temat wymagań i pielęgnacji danego gatunku trawy. Wybór odpowiedniej mieszanki traw zagwarantuje Ci doskonały wygląd ogrodu, a także niskie kosztu utrzymania.

 

pixel