Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kiedy i jak prawidłowo wapnować glebę?

2018-09-20
Kiedy i jak prawidłowo wapnować glebę?
Wapnowanie to zabieg, który najlepiej przeprowadzać jesienią. Jego zadaniem jest odkwaszenie gleby, które umożliwi bezproblemowe uprawianie roślin. Jest to szczególnie ważne w naszym kraju, gdzie około połowa gleb użytkowanych rolniczo ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny. O tym, na czym dokładnie polega wapnowanie i jak prawidłowo je wykonać, piszemy w poniższym artykule.

Co daje wapnowanie gleby?

Jak pisaliśmy powyżej – wapnowanie gleby prowadzi do obniżenia jej poziomu kwasowości. Zabieg przeprowadza się więc, aby zmienić odczyn kwaśny na lekko kwaśny (odpowiedni dla większości roślin) lub zbliżony do obojętnego.

wapnowanie gleby w ogrodzie
To jednak nie wszystko – dzięki wapnowaniu poprawiają się właściwości chemiczne gruntu: zwiększa się ilość przyswajalnego fosforu, potasu, azotu, magnezu oraz wapnia. Zmniejsza się z kolei przyswajalność szkodliwego dla roślin kadmu, niklu i cynku. Prawidłowa struktura gleby, którą zapewnia wapnowanie, to także gwarancja jej odpowiedniego natlenienia i dobrego magazynowania wody. To wszystko powoduje, że rośliny na takim podłożu rozwijają się prawidłowo i dają obfite plony.

Kiedy wapnować glebę?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, najlepszą porą na wapnowanie gleby w ogrodzie jest jesień. To moment, gdy plony zostały już zebrane, a rośliny przechodzą w stan spoczynku. Jeżeli jednak nie zdążysz przeprowadzić wapnowania jesienią, możesz to jeszcze zrobić wczesną wiosną. Pamiętaj tylko, aby okres między nim a wysadzaniem bądź wysiewaniem roślin był jak najdłuższy.

pole uprawne wapniowanie

Zabieg wapnowania nie jest to rutynowa czynność, którą należy powtarzać co roku. Trzeba więc odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie – kiedy zachodzi potrzeba wapnowania? Odpowiedź jest prosta - wtedy, gdy występuje nadmierne zakwaszenie gleby, innymi słowy – jeśli posiada ona niski odczyn pH. Warto wiedzieć, że za gleby kwaśne uznaje się te o wskaźniku pH wynoszącym mniej niż 6,5. Odczyn mniejszy niż 4,5 świadczy o bardzo kwaśnym podłożu. Pomiaru kwasowości w łatwy sposób dokonasz za pomocą specjalnego miernika, który znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Czym wapnować glebę?

Wapnowanie gleby najlepiej przeprowadzać za pomocą specjalistycznych nawozów wapniowych. Doskonale sprawdzi się wapno ogrodnicze, które jest łatwo przyswajalne przez rośliny i powoduje szybką zmianę odczynu gleby. Pamiętaj, że nawozów wapniowych nie należy łączyć ze stosowaniem innych tego typu substancji – zwłaszcza nawozów siarczanowych, fosforowych i potasowych, ponieważ może wywołać to straty azotu i zmniejszenie przyswajalności fosforu. Dla bezpieczeństwa pomiędzy wapnowaniem a stosowaniem innych zabiegów zasilających należy zachować odstęp przynajmniej 2-3 tygodni.

Wapnowanie gleby – jakie dawki będą odpowiednie?

Określenie jednej, uniwersalnej dawki nawozu jest niemożliwe. Zależy ona od typu gleby i jej dokładnego odczynu pH. Zalecane dawkowanie znajdziesz na opakowaniu każdego nawozu – pamiętaj, aby się z nim zapoznać, zanim przystąpisz do wapnowania.

wapnowanie gleby w ogrodzie i na polu
Poniżej przedstawiamy orientacyjne dawki nawozu w przeliczeniu na 10 m2 (zalecana ilość wapna podana jest w kilogramach):
Dla gleb lekkich:
- pH mniejsze niż 5,0 = 3,5 kg CaO,
- pH 5,1–6,0 = 2,5,
- pH 6,1–6,7 = 1,5,
- pH 6,8–7,4 = 1,0.

Dla gleb ciężkich:
- pH mniejsze niż 5,0 = 6,0,
- pH 5,1–6,0 = 3,0,
- pH 6,1–6,7 = 2,0.

Pamiętaj, żeby z każdym kolejnym wapnowaniem zmniejszać dawkę używanego nawozu. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do doboru odpowiedniej ilości preparatu, zachęcamy do kontaktu – chętnie pomożemy i udzielimy rad, dzięki którym wykonywanie prac ogrodowych stanie się prostsze.

Jak wapnować glebę?

Podczas wapnowania należy przede wszystkim pamiętać, aby nawozy rozsiewać równomiernie i dokładnie mieszać je z podłożem. Cały proces ułatwi jego przeprowadzenie w pogodny, bezwietrzny dzień. Pamiętaj, że nie należy wapnować podczas deszczu – nawozu nie wolno stosować na mokrą glebę.

pole uprawne wapniowanie

Podsumowanie

Jesienne wapnowanie gleby to obowiązkowy zabieg dla ogrodników i rolników, którzy zmagają się z problemem zakwaszonego podłoża. Wierzymy, że nasze wskazówki pomogą w prawidłowym przeprowadzeniu tego procesu i życzymy powodzenia!


pixel