Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kwitnienie drzew owocowych

2021-02-01
Kwitnienie drzew owocowych

Początek wiosny to czas, w którym na każdym kroku widać, że przyroda budzi się do życia. Jednymi z pierwszych roślin, które w bardzo widoczny sposób dekorują nasze otoczenie są drzewa owocowe. Zobacz, kiedy kwitną drzewa owocowe i jak można poprawić ich kwitnienie i owocowanie.

Kiedy kwitną drzewa owocowe?

Terminy kwitnienia drzew i krzewów owocowych zależą w dużej mierze od warunków pogodowych. W latach, w których zima jest lekka i krótka, drzewa owocowe rozpoczynają kwitnienie już w marcu. Jeśli jednak zima jest ostra i długa, to zaczynają swój okres wegetacji nieco później. Czas kwitnienia przekłada się bezpośrednio na czas owocowania, a zatem im wcześniej pojawiły się kwiaty na drzewach owocowych, tym wcześniej będzie można cieszyć się owocami.

Drzewami, które zaczynają swoje kwitnienie najwcześniej są czereśnie, morele, śliwy i brzoskwinie. W cieplejszych latach i piękne białe lub różowe drobne kwiaty pojawiają się na drzewach już z końcem marca. Rozwijają się one wcześniej od liści, a gałęzie pokryte obficie kwiatami stanowią niezwykle malowniczy widok. Pełne kwiatów sady czereśniowe, morelowe czy śliwowe są chętnie uwiecznianie na zdjęciach.

W kwietniu swoje kwitnienie rozpoczynają również wiśnie, grusze i jabłonie, choć czas kwitnienia tych ostatnich zależy od odmiany, z jaką mamy do czynienia. W sadach, w których jest wiele odmian jabłoni widać te różnice bardzo wyraźnie, gdyż niektóre jabłonie już mają pięknie rozkwitnięte kwiaty, podczas gdy na innych widać dopiero niewielkie pąki kwiatowe. Jabłonie kwitną na biało-różowo, a gałązki z dużą ilością kwiatów wyglądają bardzo efektownie. Nawet jeśli są już na nich niewielkie liście, to i tak stają się one niewidoczne przy obficie kwitnących kwiatach.

Warunki pogodowe podczas kwitnienia a owocowanie

Kwitnące drzewa owocowe są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne i pogoda w tym czasie ma ogromny wpływ na ich owocowanie. Nie zawsze zatem obfite kwitnienie przekłada się na dobre owocowanie, a pierwsze prognozy co do plonów owocowych można robić dopiero pod koniec czerwca, po tzw. opadzie świętojańskim.

Im cieplej, tym lepsze warunki dla pszczół, bez których owoce nie miałyby szansy się zawiązać. W cieplejsze dni marca i kwietnia wystarczy podejść pod drzewo czereśni, wiśni czy jabłonkę, a można usłyszeć bzyczenie pszczół, które pracowicie uwijają się przy zapylaniu. W okresie tym nie może jednak być zbyt ciepło, gdyż skraca to znacznie czas kwitnienia i powoduje, że pszczoły mogą mieć problemy z zapyleniem wszystkich kwiatów.

Zagrożeniem dla zapylania są również wietrzne i chłodne dni, gdyż podczas nich pszczoły są mniej chętne do zapylania i nawet obfite kwitnienie nie gwarantuje, że owoce pojawią się w dużej ilości. Przyczyną problemów z zapylaniem drzew owocowych może być również długa i mroźna zima, która wpływa na liczebność i kondycję rodzin pszczelich. Im trudniejsza była zima, tym większe trudności z zapylaniem drzew owocowych, co niestety przekłada się na późniejszą liczbę owoców i ich jakość.

Ogromnym wrogiem drzew owocowych są także przymrozki, które w naszym klimacie mogą się zdarzać nawet do połowy maja. Delikatne ochłodzenie w nocy nie jest groźne i raczej nie wyrządza większych szkód, ale jedna mroźna noc potrafi zmrozić kwiaty i już zawiązane owoce. Co prawda nikt nie ma wpływu na pogodę, ale sadownicy mają sposoby na to, by wspomóc kwitnienie i owocowanie.

Jakie potrzeby pokarmowe mają drzewa owocowe w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców?

Kwitnienie i owocowanie to bardzo intensywny czas dla roślin i warto zadbać o to, by miały one dostęp do wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Z początkiem kwitnienia spada zapotrzebowanie na azot, natomiast bardzo wzrasta na potas i wapń. Dostęp do odpowiedniej ilości potasu jest kluczowe, gdyż bierze on udział w pobieraniu i przemianach azotu oraz w procesie tworzenia i transporcie węglowodanów. Pomaga również w regulowaniu gospodarki wodnej roślin, a jego obecność jest konieczna do prawidłowego wzrostu owoców.

W czasie ok. 4-6 tygodni od kwitnienia drzewa owocowe znacznie zwiększają zapotrzebowanie na wapń. Jest on pobierany do zawiązków owoców i od jego obecności w tym okresie zależy, czy owoce będą zasobne w ten pierwiastek.

Ważnymi składnikami pokarmowymi, których potrzebują kwitnące rośliny owocowe, są również fosfor i bor. Fosfor wspomaga rozrost małych korzeni, niezbędnych do zapewnienia prawidłowego pobierania wapnia. Bor z kolei jest potrzebny do właściwego rozwoju słupka i pręcików oraz zwiększenia wigoru i jakości pyłku. W dalszej fazie rozwoju wzmacnia on podziały komórkowe, zapobiega deformacjom, popękaniu i innym formom powodującym nieprawidłowo rozwinięte owoce. Dodatkowym atutem podawania roślinom boru jest wzmocnienie odporności drzew na niskie temperatury, co pozwala uchronić je przed szkodliwymi skutkami niespodziewanych przymrozków.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie stymulatorów czyli środków wspomagających kwitnienie i wpływających pozytywnie na obfitość plonów owocowych. Warto wybierać biostymulatory, które stymulują wzrost oraz kwitnienie roślin, wpływają na zwiększenie wysokości plonu i wzmacniają rośliny osłabione po okresowych przymrozkach.

Ochrona drzew i krzewów owocowych przed szkodnikami

Ochrona drzew w sadach powinna się rozpocząć bardzo wczesną wiosną, zanim jeszcze rośliny zaczną przygotowywać się do wypuszczania pierwszych pąków. Gdy na drzewach nie ma jeszcze kwiatów można wykonać opryski przeciw szkodnikom, które dotykają różnych gatunków drzewek owocowych. To dobry czas na wykonanie oprysków pozwalających zwalczyć kędzierzawość liści brzoskwini, raka bakteryjnego, torbiel śliw, miodówki czy kwieciaka jabłkowca. Do oprysku można stosować wiele różnych środków ochrony roślin, choć z uwagi na zmniejszenie ilości chemii w środowisku dobrze byłoby wybrać opryski ekologiczne.

Niektóre odmiany drzewek owocowych wymagają szczególnej ochrony przede wszystkim, gdy kwitną i to właśnie jest najlepszy czas na oprysk jabłoni i grusz przeciw parchowi jabłoni. Jabłonie należy również chronić przed szarą pleśnią, owocnicą jabłkową oraz mączniakiem prawdziwym. Wiśnie i czereśnie są zagrożone brunatną zgnilizną drzew pestkowych, a śliwy owocówką śliwkóweczką.

Niektóre z wymienionych oprysków warto powtórzyć również po kwitnieniu czyli podczas fazy związywania owoców. Dodatkowo może być konieczny oprysk przeciw przędziorkom, który szczególnie zagraża jabłoniom i gruszom oraz oprysk przeciw drobnej plamistości drzew pestkowych, który jest ogromnym zagrożeniem dla drzew wiśniowych.

pixel