Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Środki owadobójcze – jak je wybrać i które są najlepsze?

2020-05-19
Środki owadobójcze – jak je wybrać i które są najlepsze?

Mszyce, przędziorki, stonka to tylko niektóre z owadów, których obecność jest wysoce niepożądana w ogrodach, sadach i na polach. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów walki z nimi są środki owadobójcze. Zanim jednak przystąpimy do ich używania, warto wiedzieć jak je wybrać i które z nich są najlepsze.

Środki owadobójcze – podział ze względu na rodzaj szkodników

W ofercie sklepów można spotkać środki owadobójcze przeznaczone do zwalczania konkretnego rodzaju szkodników lub do kilku różnych gatunków, które mogą szkodzić określonemu gatunkowi roślin. Można zatem znaleźć insektycydy do zwalczania mszyc, który można stosować na różnych roślinach, które są niszczone przez te owady. Środki owadobójcze tego rodzaju mają bardzo specyficzne działanie, przez co pozwalają pozbyć się wyłącznie mszyc nie szkodząc innym owadom. Ma to swoje dobre strony, gdyż nie wpływa negatywnie na populację pszczół i innych owadów, które są pożyteczne. Ma również złe strony, gdyż w przypadku pojawienia się innego gatunku szkodników trzeba będzie zastosować kolejny środek owadobójczy. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup insektycydów przeznaczonych do konkretnego rodzaju roślin np. do stosowania w uprawach sadowniczych, do zwalczania szkodników na ziemniakach, czy w pomidorach, kapuście i chmielu. Mają szersze spektrum działania i pozwalają jednocześnie pozbyć się kilku różnych gatunków owadów, które najczęściej szkodzą określonym gatunkom roślin.

Środki owadobójcze – sposób działania

Drugą ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu środka owadobójczego, jest sposób jego działania. Niektóre działają na owady kontaktowo dostając się do ich organizmów przez okrywę, inne działają oddechowo wnikając do organizmu owada przez przetchlinkę, a jeszcze inne żołądkowo, czyli owad jest unicestwiany poprzez zjedzenie środka owadobójczego. Warto wiedzieć, że sposób oddziaływania na owada wpływa bezpośrednio na sposób aplikacji środka owadobójczego oraz jego oddziaływanie na otoczenie. Środki owadobójcze działające niszcząco na owady za pośrednictwem ich układu oddechowego są aplikowane w formie gazowej. W ich składzie może znajdować się wiele toksyn, które mają szkodliwy wpływ na człowieka i środowisko, a ich rozpylanie jest trudne i musi być przeprowadzane w ściśle określonych warunkach. Zdecydowanie nie są to środki do stosowania w domu czy ogrodzie. Drugą grupą są środki owadobójcze w formie stałej lub ciekłej, które wnikają do organizmu owadów za pośrednictwem układu pokarmowego lub kontaktowo, poprzez pokrywy ciała. Większość środków tego rodzaju jest zdecydowanie bezpieczniejsza niż środki działające na układ oddechowy owadów i to właśnie do tej grupy należy większość środków owadobójczych przeznaczonych do stosowania w ogrodach, uprawach i sadach.

Środki owadobójcze – sposób aplikacji

Przy wyborze środków owadobójczych warto zwrócić uwagę również na sposób ich aplikacji. W grupie środków stosowanych w przydomowych ogrodach i w uprawach rolniczych dominują insektycydy aplikowane roślinom w postaci płynnej. Przed ich użyciem należy szczegółowo zapoznać się z informacjami na opakowaniu, bo niewłaściwe użycie może narobić więcej szkody niż pożytku. Niektóre środki owadobójcze są bowiem sprzedawane w formie skoncentrowanej, a przed użyciem należy je rozcieńczyć wodą w odpowiednich proporcjach, podanych przez producenta na opakowaniu. Do przydomowych ogrodów zwykle wystarczają niewielkie buteleczki środków owadobójczych, które po odpowiednim rozcieńczeniu dadzą całkiem dużą porcję do oprysku, wystarczającą do przydomowego ogrodu. Przygotowany roztwór należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i z jej pomocą opryskać rośliny, które chcemy chronić przed owadami. Do użytku przydomowego producenci oferują również gotowe środki owadobójcze, odpowiednio rozcieńczone, sprzedawane w butelkach z atomizerem. Dzięki temu ich użycie jest wygodniejsze i szybsze, bo nie trzeba zastanawiać się ile środka przygotować, by wykonać oprysk na wybranych roślinach. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku środków owadobójczych przeznaczonych na większe uprawy. One również zwykle mają formę koncentratów, ale nie są to buteleczki o pojemności 20-100ml, ale większe, o pojemności 1-2l, a nawet większej. Niektóre z nich są wyposażone w konewki przygotowane do podłączenia szybkozłączki węża ogrodowego. To znacząco usprawnia proces oprysku, szczególnie wtedy, gdy opryskiwane rośliny znajdują się w zasięgu węża. Nie sprawdzi się to jednak przy uprawach bardziej oddalonych od domu, dlatego wówczas konieczne jest użycie innego rodzaju sprzętu do opryskiwania.

Najlepsze środki owadobójcze – czyli jakie?

Wiemy już jakie są rodzaje środków owadobójczych, jaki jest sposób ich aplikacji, a zatem czas zastanowić się, które z nich są najlepsze. Warto przy tym pamiętać, że rośnie świadomość ekologiczna i coraz bardziej zwracamy uwagę na skutki użycia insektycydów. Nie znaczy to, że nie mamy z nich korzystać, lecz powinniśmy używać ich z głową. Najlepiej byłoby stosować insektycydy o jak najwęższym spektrum działania, czyli działające na jeden gatunek owadów. Dzięki temu ograniczymy negatywny wpływ środków owadobójczych na środowisko, a jednocześnie zwalczymy owady, których chcieliśmy się pozbyć. Można zatem powiedzieć, że takie podejście to rozsądny kompromis, dzięki czemu chroniąc rośliny przed szkodnikami możemy chronić też owady pożyteczne. Szukając najlepszych środków owadobójczych warto zwrócić uwagę również na czas ich działania. Producent podaje na opakowaniu okres, w którym rośliny będą chronione. Warto zwrócić szczególną uwagę na środki długodziałające, gdyż dzięki nim czas ochrony roślin przed szkodnikami będzie dłuższy i kolejne opryski w danym sezonie nie będą już konieczne. Pozwoli to również zaoszczędzić czas spędzony na aplikacji insektycydów. Mając na uwadze wszystko, co zostało napisane powyżej, można powiedzieć, że najlepsze środki owadobójcze, to środki jak najlepiej dopasowane do rodzaju szkodników, działające na owady poprzez ich powłoki zewnętrzne lub układ pokarmowy oraz o długim czasie działania. Wybierając warto zwrócić jeszcze uwagę na formę koncentratu oraz sposób jego aplikacji i zdecydować się na taki, który będzie dla nas najwygodniejszy. Dzięki nim skutecznie pozbędziemy się szkodników, które niszczą rośliny w naszym ogrodzie czy gospodarstwie. 

 

pixel