Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Wrzesień w ogrodzie, czyli jakie prace warto wykonać na początku jesieni?

2019-09-23
Wrzesień w ogrodzie, czyli jakie prace warto wykonać na początku jesieni?

Zieleń powoli zaczyna ustępować miejsca innym kolorom – w ogrodzie pojawiają się odcienie żółci, brązu i czerwieni. Dookoła kwitną wrzosy, a upały przestały nam doskwierać. We wrześniu możemy zapomnieć też o wakacyjnym lenistwie i z zapałem rzucić się w wir prac ogrodowych. To w końcu czas, gdy musimy zacząć przygotowywać rośliny na nadejście zimy. Jak zatem właściwie zadbać o ogród we wrześniu? Co sadzimy w tym miesiącu? Podpowiadamy poniżej.

Jak zadbać o ogród we wrześniu?

  1. Wrzesień to czas zbiorów w ogrodzie
  2. Co siejemy we wrześniu?
  3. Co sadzimy we wrześniu?
  4. Prace pielęgnacyjne we wrześniu
  5. We wrześniu nie zapominaj o trawniku!
  6. Rośliny w oczku wodnym
  7. Jak zaplanować prace w ogrodzie we wrześniu?
  8. Twój ogród we wrześniu  podsumowanie

Wrzesień to czas zbiorów w ogrodzie

Wrzesień to czas obfitych zbiorów, zarówno w ogrodzie warzywnym, jak i w sadzie. Zbieramy wtedy jesienne odmiany jabłek i gruszek, a także późne odmiany śliw oraz jeżyn. Mamy również świetną informację dla miłośników orzechów włoskich i laskowych – dojrzewają one właśnie początkiem jesieni. Pamiętaj, że we wrześniu mogą pojawić się pierwsze przymrozki, dlatego najlepiej w pierwszej połowie miesiąca zebrać wszystkie warzywa ciepłolubne: pomidory, paprykę, oberżynę, melony, kawony, patisony, kabaczki, ogórki, cukinię, dynię. Należy je zebrać, nawet jeśli nie są w pełni dojrzałe – po zbiorze warto umieścić je w suchym i chłodnym pomieszczeniu, gdzie powoli dojrzeją.

Co siejemy we wrześniu?

Pierwszy miesiąc jesieni to świetny czas na wysiewanie zimowych odmian roślin – szpinaku, sałaty czy czosnku. W szklarniach lub tunelach foliowych z powodzeniem można siać rzodkiewkę, niektóre odmiany rzodkwi, roszponkę, sałatę, koper ogrodowy oraz buraki liściowe. Aby nowo wysianych roślin nie zniszczyły przymrozki, warto je okryć. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się biała agrowłóknina. Ta skutecznie ochroni roślinność przed nadchodzącym mrozem, silnymi wiatrami i innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Co sadzimy we wrześniu?

Choć wrzesień bez wątpienia kojarzy się z wrzosami, nie są to jedyne rośliny, które można sadzić w tym czasie. Do połowy miesiąca można jeszcze sadzić drzewa i krzewy iglaste – zdążą się one jeszcze zakorzenić przed zimą. We wrześniu sadzimy cebulki roślin, które będą zachwycać swoim pięknem na wiosnę. Mowa tu o tulipanach, narcyzach, kokoryczkach, liliach, przebiśniegach, zawilcach, krokusach, hiacyntach, iksjach i wielu innych pięknych kwiatach. W razie potrzeby można wciąż dosadzać rośliny kwitnące jesienią – np. chryzantemy.

Prace pielęgnacyjne we wrześniu

We wrześniu wiele roślin wciąż znajduje się w stanie rozkwitu – nie można więc zapominać o ich regularnym podlewaniu oraz usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Należy również zwalczać chwasty i spulchniać glebę. Prace pielęgnacyjne nie powinny jednak obejmować wyłącznie ogrodu – trzeba zadbać także o rośliny na balkonie i w mieszkaniach, które trzeba przygotować na nadejście zimy. Powinieneś zakończyć ich nawożenie, aby nie zmuszać ich do ciągłego wzrostu. Należy również usunąć pożółkłe i suche liście i skrócić ich pędy – aż o 2/3 długości.

We wrześniu nie zapominaj o trawniku!

Wrzesień to wciąż okres bujnego wzrostu traw – dlatego nie można zapominać o regularnym nawadnianiu i koszeniu trawnika. W tym czasie warto również przyciąć jego krawędzie. Jeśli twój trawnik nie prezentuje się już najlepiej, to dobry moment na przystąpienie do prac regeneracyjnych – warto przeprowadzić jesienną wertykulację (czyli podcinanie darni), aby pozbyć się zalegającej na murawie warstwy filcu – mchu, chwastów i starej trawy. Najłatwiej to zrobić za pomocą specjalnego wertykulatora. Ich zadaniem jest odpowiednie przygotowanie gleby i rozbicie stworzonych w niej złogów. To doskonale odżywi zielone nasadzenia i sprawi, że trawnik będzie soczyście zielony. Pomocne mogą okazać się również aeratory do trawy, które pozwalają napowietrzyć podłoże. W przypadku zakończenia sezonu to doskonała opcja na odżywienie go przed nadchodzącą zimą. We wrześniu powinieneś również po raz ostatni nawieźć trawnik, używając nawozu o wysokiej zawartości potasu, który zwiększy odporność trawy na choroby i przymrozki. Jeśli twojego ogrodu nie ozdabia jeszcze starannie wypielęgnowana trawa, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Wrzesień to idealny moment na zmianę takiego stanu rzeczy! W zeszłym miesiącu pisaliśmy o tym, jak zasiać trawnik i zadbać o jego kondycję. Znajdziesz tam sporą garść praktycznych porad na temat wysiewania i pielęgnacji młodej trawy.

Rośliny w oczku wodnym

Pamiętaj, aby we wrześniu nie sadzić żadnych nowych roślin wodnych – na to jest już zdecydowanie za późno. Należy za to przygotować do zimowania te, które już się w nim znajdują. Rośliny tropikalne powinieneś umieścić w akwarium i przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura powietrza przekracza 22 stopnie. Pozostałe rośliny trzeba przyciąć, aby mogły ponownie rozkwitnąć wiosną. Należy także oczyścić zbiornik wodny z przekwitłych kwiatostanów, a jego dno z mułu, aby rozkładająca się materia organiczna nie zatruła ryb, które spędzą tam zimę. Jak wiadomo, wrzesień to czas, gdy z drzew zaczynają opadać liście – jest to więc dobry moment na zamontowanie na oczku siatki na oczka wodne, która zapobiegnie ich wpadaniu do twojego ogrodowego akwenu.

Jak zaplanować prace w ogrodzie we wrześniu?

Prace ogrodowe we wrześniu to czas, kiedy głównie skupisz się ponownie na porządkowaniu swojej działki. Praktycznie wszystkie zbiory zostały już zebrane, roślinność pomału zaczyna z powrotem przechodzić w stan uśpienia, co zatem robić, gdy na niebie widzisz jeszcze ciepłe słońce? Istotnym elementem jesiennych prac ogrodowych będzie zabezpieczenie roślinności przed nadchodzącymi mrozami i silnymi wiatrami. Jeżeli po ubiegłym roku nie widzisz, aby zostały ci osłonki na krzewy i bardziej wymagające nasadzenia, dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w ochronną agrowłókninę. Delikatny biały materiał możesz zakupić na metry w rolce do samodzielnego przycięcia lub wykorzystać gotowe kapturki różnych rozmiarów. Co więcej, początek jesieni to czas, kiedy warto zwrócić uwagę na trawnik. Postaw na jego odpowiednią pielęgnację. Zaopatrz się w nawóz, nasiona oraz narzędzia, które ułatwią ci jego właściwe przygotowanie do zimy. Dzięki temu, gdy nadejdzie wiosna, będzie on wyglądać nad wyraz dobrze. Jeżeli w ciągu lata zadbałeś o aranżację w postaci oczka wodnego dobrze, abyś przygotował wcześniej akwarium, w którym przezimujesz bardziej wymagającą roślinność oraz zadbasz o wpuszczone w sezonie ryby.

Twój ogród we wrześniu – podsumowanie

Pierwszy miesiąc po wakacjach to czas, w którym zaczynamy troszczyć się o odpowiednie przezimowanie naszych roślin. Warto potraktować to zadanie poważnie – efekty tych prac z całą pewnością zobaczysz za kilka miesięcy. Jesień będzie skupiać się na zadaniach typowo pielęgnacyjnych i zabezpieczających. Nie odpuszczaj ich, ponieważ to z pewnością zaprocentuje, gdy na horyzoncie pojawi się ponownie otwarcie sezonu. Wrzesień potrafi jednak zaskoczyć niezwykle ciepłymi dniami, które zachęcają do skorzystania z ostatnich promieni słonecznych. Nie zapominaj o tym i pozwól sobie również na odpoczynek. Podziwiaj zmieniającą się paletę barw w twoim przydomowym ogrodzie. Życzymy powodzenia i ogromnej satysfakcji!

 

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel