Wrzesień w ogrodzie, czyli jakie prace warto wykonać na początku jesieni?

2018-09-07
Wrzesień w ogrodzie, czyli jakie prace warto wykonać na początku jesieni?

Zieleń powoli zaczyna ustępować miejsca innym kolorom – w ogrodzie pojawiają się odcienie żółci, brązu i czerwieni. Dookoła kwitną wrzosy, a upały przestały nam doskwierać. We wrześniu możemy zapomnieć też o wakacyjnym lenistwie i z zapałem rzucić się w wir prac ogrodowych. To w końcu czas, gdy musimy zacząć przygotowywać rośliny na nadejście zimy. Jakie prace ogrodowe należy wykonać we wrześniu? Co sadzimy w tym miesiącu? Podpowiadamy poniżej.

Czas zbiorów

Wrzesień to czas obfitych zbiorów, zarówno w ogrodzie warzywnym, jak i w sadzie. Zbieramy wtedy jesienne odmiany jabłek i gruszek, a także późne odmiany śliw oraz jeżyn. Mamy również świetną informację dla miłośników orzechów włoskich i laskowych – dojrzewają one właśnie początkiem jesieni. Pamiętaj, że we wrześniu mogą pojawić się pierwsze przymrozki, dlatego najlepiej w pierwszej połowie miesiąca zebrać wszystkie warzywa ciepłolubne: pomidory, paprykę, oberżynę, melony, kawony, patisony, kabaczki, ogórki, cukinię, dynię. Należy je zebrać, nawet jeśli nie są w pełni dojrzałe – po zbiorze warto umieścić je w suchym i chłodnym pomieszczeniu, gdzie powoli dojrzeją.

zbiory jablek w sadzie

sień w ogrodzie warzywnym – jakie rośliny siejemy?

Pierwszy miesiąc jesieni to świetny czas na wysiewanie zimowych odmian roślin – szpinaku, sałaty czy czosnku. W szklarniach lub tunelach foliowych z powodzeniem można siać rzodkiewkę, niektóre odmiany rzodkwi, roszponkę, sałatę, koper ogrodowy oraz buraki liściowe. Aby nowo wysianych roślin nie zniszczyły przymrozki, warto je okryć za pomocą białej agrowłókniny, która zabezpieczy je przed chłodem i wysuszającym wiatrem.

Wrzesień – czas na sadzenie wrzosów i nie tylko

Choć wrzesień bez wątpienia kojarzy się z wrzosami, nie są to jedyne rośliny, które można sadzić w tym czasie. Do połowy miesiąca można jeszcze sadzić drzewa i krzewy iglaste – zdążą się one jeszcze zakorzenić przed zimą.

wrzosy w ogrodzie
We wrześniu sadzimy cebulki roślin, które będą zachwycać swoim pięknem na wiosnę. Mowa tu o tulipanach, narcyzach, kokoryczkach, liliach, przebiśniegach, zawilcach, krokusach, hiacyntach, iksjach i wielu innych pięknych kwiatach. W razie potrzeby można wciąż dosadzać rośliny kwitnące jesienią – np. chryzantemy.

Wrzesień w ogrodzie: prace pielęgnacyjne

We wrześniu wiele roślin wciąż znajduje się w stanie rozkwitu – nie można więc zapominać o ich regularnym podlewaniu oraz usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Należy również zwalczać chwasty i spulchniać glebę. Prace pielęgnacyjne nie powinny jednak obejmować wyłącznie ogrodu – trzeba zadbać także o rośliny na balkonie i w mieszkaniach, które trzeba przygotować na nadejście zimy. Powinieneś zakończyć ich nawożenie, aby nie zmuszać ich do ciągłego wzrostu. Należy również usunąć pożółkłe i suche liście i skrócić ich pędy – aż o 2/3 długości.

Nie zapominaj o trawniku!

Wrzesień to wciąż okres bujnego wzrostu traw – dlatego nie można zapominać o regularnym nawadnianiu i koszeniu trawnika. W tym czasie warto również przyciąć jego krawędzie. Jeśli Twój trawnik nie prezentuje się już najlepiej, to dobry moment na przystąpienie do prac regeneracyjnych – warto przeprowadzić jesienną wertykulację (czyli podcinanie darni), aby pozbyć się zalegającej na murawie warstwy filcu – mchu, chwastów i starej trawy. Najłatwiej to zrobić za pomocą specjalnego wertykulatora. We wrześniu powinieneś po raz ostatni nawieźć trawnik, używając nawozu o wysokiej zawartości potasu, który zwiększy odporność trawy na choroby i przymrozki.

koszenie trawnika we wrzesniu

Jeśli Twojego ogrodu nie ozdabia jeszcze starannie wypielęgnowana trawa, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wrzesień to idealny moment na zmianę takiego stanu rzeczy! W zeszłym miesiącu pisaliśmy o tym, jak zasiać trawnik krok po kroku, w którym znajdziesz garść praktycznych porad na temat wysiewania i pielęgnacji młodej trawy.

Zadbaj o rośliny w oczku wodnym

Pamiętaj, aby we wrześniu nie sadzić żadnych nowych roślin wodnych – na to jest już zdecydowanie za późno. Należy za to przygotować do zimowania te, które już się w nim znajdują. Rośliny tropikalne powinieneś umieścić w akwarium i przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura powietrza przekracza 22 stopnie. Pozostałe rośliny trzeba przyciąć, aby mogły ponownie rozkwitnąć wiosną. Należy także oczyścić zbiornik wodny z przekwitłych kwiatostanów, a jego dno z mułu, aby rozkładająca się materia organiczna nie zatruła ryb, które spędzą tam zimę. Jak wiadomo, wrzesień to czas, gdy z drzew zaczynają opadać liście – jest to więc dobry moment na zamontowanie na oczku siatki, która zapobiegnie ich wpadaniu do Twojego ogrodowego akwenu.

oczko wodne jesienia

Co robimy w ogrodzie we wrześniu? Ciężko pracujemy!

Wrzesień to pierwszy miesiąc w roku, w którym zaczynamy troszczyć się o odpowiednie przezimowanie naszych roślin. Warto potraktować to zadanie poważnie – efekty tych prac z całą pewnością zobaczysz za kilka miesięcy. Nie zapominaj jednak, żeby cieszyć się ostatnimi letnimi promieniami słońca i podziwiać zmieniającą się paletę barw w swoim ogrodzie. Życzymy powodzenia i ogromnej satysfakcji!

jesien w ogrodzie

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel