Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Aeratory do trawy

( ilość produktów: 18 )

Wiele mówi się o tym, że piękny trawnik wymaga dużo cierpliwości i nieustannej opieki. Dobrze wybrane nasiona traw, odpowiednio częste koszenie oraz właściwie dobrane nawozy do trawników potrafią uczynić cuda. W procesie pielęgnacji trawnika przydaje się również aerator do trawy.

Aerator do trawy – co to jest?

Aerator to urządzenie ogrodnicze służące do aeracji, czyli napowietrzania trawników. Posiada ostro zakończone kolce – zęby, którymi dokonuje się nakłuć ziemi na głębokości 8-10 cm. Dzięki temu darń nie jest tak zwarta, co korzystnie wpływa na rozwój trawy, ułatwiając jej rozkrzewianie się i dostęp do składników odżywczych. Aeracja jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym i najlepiej wykonywać ją po okresie zimowym oraz późnym latem lub wczesną jesienią. Można go wykonywać częściej niż raz w roku, szczególnie na trawnikach bardzo zniszczonych.

Aerator do trawy – jak używać?

Aerator jest używany podczas zabiegu aeracji trawnika. Polega on na napowietrzeniu gleby aeratorem, który rozluźnia podłoże i pobudza trawę do rozrostu. W zależności od rodzaju posiadanego aeratora, zabieg przeprowadza się ręcznie lub z użyciem aeratora spalinowego czy elektrycznego. Wybierając aerator do trawy warto brać pod uwagę powierzchnię trawnika, która ma zostać napowietrzona oraz własne możliwości i siłę. Urządzenia elektryczne lub spalinowe znacząco ułatwiają przeprowadzenie aeracji, ale ich zakup, jeśli mamy ogródek o powierzchni 100m2 wydaje się być przesadzony.

Aerator do trawy - rodzaje

W ofercie aeratorów wyróżniamy: - aeratory zakładane na buty: taki rodzaj aeratora wymaga dosyć dużej siły mięśni w nogach i wykorzystywany jest głównie na małej powierzchni. Na obuwie zakładane są specjalne nakładki, sandały z kolcami, które podczas wykonywania ruchu nakłuwają, napowietrzają trawnik. Nakładki są bezpieczne dla stopy. Od strony buta są gładkie, natomiast od strony wewnętrznej posiadają ostre kolce skierowane do dołu. Sandały – aeratory są lekkie i dostosowane do każdego rozmiaru buta. - aerator w formie nakładki na walec ogrodowy: walec ogrodowy służący do ręcznego wyrównywania powierzchni ziemi z możliwością wykonania aeracji to najlepsze rozwiązanie dla tych użytkowników, którzy są w trakcie wykonywania trawnika. Kolce wykonane z wysokiej jakości stali nakładane są na walec za pomocą jednej śruby. W ten sposób łatwo i szybko można wykonać proces napowietrzenie trawnika. - aeratory ręczne nakładane na grabie: swoją budową przypominają grabie. Ostrza umieszczone są najczęściej na kółkach, co jest dosyć ważnym elementem, ponieważ brak kółek może powodować zbyt głębokie nacięcia i wyrywanie kępek trawy. Kółka całkowicie niwelują drgania i umożliwiają prawidłowe wykonanie procesu aeracji. - aeratory spalinowe, elektryczne: przypominają kosiarki i ta podobnie zasadzie działają, z tą różnicą, że zamiast ostrzy tnących, posiadają wałek z kolcami, które nakłuwają darń. Są wykorzystywane na dużych powierzchniach ogrodowych.

Proces aeracji: jak i kiedy powinien być wykonany?

Aeracja jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, w celu uzyskania soczyście zielonego, pięknego trawnika. Powinno się ją wykonać po okresie zimowym – marzec maj, a potem w okresie jesiennym sierpień-listopad. Ważne jest, aby wykonać ten zabieg w momencie, gdy ziemia jest jeszcze wilgotna, a nie mokra lub sucha. Aeracja polega na wykonaniu w powierzchni gleby otworów, nacięć, które sprawią, że nastąpi napowietrzenie podłoża, a co za tym idzie także efektywniejsze wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawóz do trawników. Pierwszym krokiem przed wykonaniem aeracji jest skoszenie trawy i usunięcie pozostałości na trawniku. Jeżeli nie będzie delikatnego deszczu, który zmoczył by ziemie należy delikatnie ją podlać i odczekać na wchłonięcie zbyt dużej ilości. Gdy grunt trawnika jest już przygotowany można rozpocząć prace aeratorem. Na trawnikach nie wymagających głębokiego nakłuwania wystarczy tzw. aeracja płytka, na głębokości 2-3 cm. Natomiast na trawnikach bardzo zniszczonych lub intensywnie użytkowanych należy wykonać zabieg aeracji głębokiej do 8 cm w głąb ziemi. Tak przygotowana nawierzchnia zdecydowanie szybciej wchłonie nawozy, a trawnik każdego dnia będzie coraz piękniejszy.

      pixel