Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Keramzyt, wermikulit, perlit

2021-10-20
Keramzyt, wermikulit, perlit

Keramzyt - co to jest i jak go używać?

Keramzyt  to kruszywo powstające w wyniku wypalania gliny. Jest bardzo lekkie i trwałe, dzięki czemu przez lata zachowuje wszystkie swoje ważne właściwości. Należą do nich przede wszystkim właściwości drenujące, utrzymujące temperaturę i wilgotność. To właśnie z ich powodu keramzyt jest wykorzystywany w uprawie roślin doniczkowych nie tylko w domowym zaciszu, ale również w ogrodnictwie profesjonalnym. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest również jego niska cena, która pozwala go stosować na szeroką skalę.

Keramzyt może być stosowany w różny sposób, a wybór sposobu zależy przede wszystkim od tego, jakie właściwości keramzytu chcemy zastosować. Jeśli chcemy wykorzystać jego właściwości drenażowe, to należy nasypać jego niewielką warstwę na dno doniczki, a następnie jej wierzchnią warstwę uzupełnić ziemią ogrodniczą. Jeśli chcemy skorzystać z jego właściwości do spulchniania gleby, to ziemia ogrodnicza używana w donicy powinna zostać z nim wymieszana. Dzięki temu gleba nie będzie tak bardzo zbita, a korzenie roślin będą miały dostęp do tlenu, co znacznie poprawi warunki ich rozwoju. 

Keramzyt może służyć również do ściółkowania, bo jako materiał chemicznie obojętny nie wchodzi w reakcję w rośliną oraz nie wpływa na poziom pH gleby. Ściółkowanie natomiast ma bardzo korzystny wpływ na rośliny, pomaga zachować wilgotność podłoża oraz zapewnia wyższą temperaturę w strefie korzeniowej. Posypana keramzytem ziemia jest również chroniona przed rozrostem chwastów, co nie tylko zmniejsza ilość prac pielęgnacyjnych, ale też zmniejsza zużycie składników odżywczych w glebie. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest również wymiar estetyczny, gdyż kuleczki keramzytu tworzą bardzo dekoracyjną warstwę na ziemi wypełniającej donice i doniczki. Keramzyt może mieć różny kolor, dlatego wybierając go warto zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli ma on służyć jako warstwa ściółkująca. Należy też pamiętać, że warstwa taka stanowi również ochronę gleby przed szkodnikami i owadami, które mogłyby chcieć zaszkodzić korzeniom roślin. Dzięki granulkom keramzytu szkodniki i owady mają zdecydowanie trudniejszy dostęp do gleby.

Perlit - szerokie zastosowanie i właściwości

W uprawie roślin doniczkowych oraz w profesjonalnym ogrodnictwie wykorzystuje się nie tylko właściwości keramzytu, ale również perlitu. Jest on również materiałem naturalnym, który jest wytwarzany podczas przeróbki glinokrzemianów wulkanicznych. Dzięki ich podgrzewaniu do bardzo wysokiej temperatury zostają z nich usunięte wszelkie grzyby, bakterie, pleśnie i gazy, a także woda. W efekcie powstaje bardzo lekki i porowaty materiał, który nie wchłania wody.

Perlit jest wykorzystywany w doniczkach jako materiał znacząco poprawiający strukturę gleby. Wymieszany z ziemią pozwala na jej spulchnienie, dzięki czemu rośliny mają lepsze warunki do rozwoju i dostęp do tlenu. Jako materiał zastosowany w doniczce perlit pomaga odprowadzić nadmiar wody, więc stosuje się go bardzo często w doniczkach roślin, które nie mogą rosnąć w wilgotnej glebie. Nie może być on stosowany jako samodzielne podłoże, a stosunek perlitu do ziemi ogrodniczej w doniczce nie powinien przekraczać 1/3.

Wermikulit - co musisz o nim wiedzieć?

Wermikulit, podobnie jak perlit i keramzyt, to materiał pochodzenia naturalnego. Jest to minerał, który jest ceniony w ogrodnictwie przede wszystkim ze względu na ogromną pojemność wodną. Wermikulit wchłania bowiem wodę nawet w ilości 4 razy większej od swojej masy, a następnie oddaje ją do gleby. Ze względy na tę zdolność zatrzymywania wilgoci wermikulit jest stosowany w uprawach hydroponicznych. Nie może być jednak w nich używany jako wyłączne podłoże, gdyż jego zwiększające objętość kuleczki mogą szczelnie wypełnić donicę, a tym samym będą grozić roślinie uduszeniem. 

Z tego względu wermikulit jest zwykle używany w połączeniu z innymi podłożami. Dobrze uzupełnia się on zarówno z perlitem jak i keramzytem, choć w uprawach hydroponicznych zwykle stosuje się go z perlitem, w proporcji 50:50. Podobne właściwości do wermikulitu ma włókno kokosowe, dlatego w uprawach hydroponicznych są one stosowane zamiennie, ale oba można łączyć z keramzytem i perlitem, tworząc idealne podłoże do bezglebowej uprawy roślin.

Poza właściwościami zatrzymywania wilgoci, wermikulit potrafi również zatrzymywać składniki odżywcze. Dzięki temu rośliny mogą mieć stały dostęp do nich, gdyż nie zostaną one wypłukane wraz z wodą używaną do podlewania. W ten sposób wermikulit pozwala dbać o zapewnienie odpowiednich warunków rozwojowych nie tylko w okresie, w którym zostaną zastosowane nawozy do roślin doniczkowych, ale również później, co znacznie poprawia roślinom warunki wzrostu.

Perlit, keramzyt, wermikulit - które podłoże wybrać?

Znając właściwości wszystkich wyżej wymienionych podłoży czas zastanowić się, które z nich najlepiej wybrać. Wiele zależy od tego, jakie rośliny mają być uprawiane oraz w jakich warunkach będzie odbywać się uprawa. Każdy z tych produktów może być stosowany w uprawie roślin doniczkowych, przy czym różny jest cel ich stosowania. Perlit i keramzyt doskonale sprawdzają się do spulchniania gleby i pozwalają zapewnić bardzo dobry dostęp tlenu do korzeni. Dzięki temu znacznie poprawiają warunki rozwojowe sadzonek i korzystnie wpływają na ich wzrost i bujność.

Wermikulit natomiast jest ceniony przede wszystkim ze względu na swoje właściwości absorpcyjne. Dzięki nim zostaje zatrzymana wilgoć w podłożu, a uprawiane sadzonki mogą czerpać z niej jeszcze przez długi czas. Działa ona zatem podobnie jak hydrożel, przy czym ten drugi jest wytworem syntetycznym. Nic zatem dziwnego, że miłośnicy naturalnych dodatków do podłoża wolą wybierać wermikulit, który jest nie tylko bardzo skuteczny, ale również trwały.

Wszystkie wyżej wymienione podłoża mogą być używane do uprawy z użyciem gleby, a perlit i wermikulit są również szeroko wykorzystywane w uprawie hydroponicznej. Wymieszane ze sobą nie wymagają już innego dodatkowego podłoża, zapewniając roślinom odpowiednie warunki rozwojowe w uprawie bezglebowej. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel