Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia

( ilość produktów: 10 )

Jeśli posiadasz duży ogród, na którym hodujesz różne gatunki kwiatów, krzewów, drzew i innych roślin, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak trudno nawodnić je wszystkie, zwłaszcza w suche i upalne dni. W takim wypadku zazwyczaj z pomocą przychodzą nam specjalne urządzenia, takie jak choćby linie kroplujące. Na rynku ogrodniczym dostępne są linie z kompensacją ciśnienia i bez takiej kompensacji. Warto rozważyć, czym one różnią się od siebie oraz jakie są ich najważniejsze zalety. 

Zalety linii kroplujących z kompensacją ciśnienia

  Linie kroplujące wyposażone w funkcję kompensacji ciśnienia pozwalają na układanie dłuższych nawet o 100 procent ciągów linii kroplujących usytuowanych w okolicy równoważnika wydobywania się wody z emiterów. Wypływ wody wzdłuż całego przewodu jest równomierny, co pozwala na precyzyjne nawadnianie całego terenu. Zwykle wykorzystuje się  linie kroplujące z kompensacją ciśnienia wszędzie tam, gdzie niezbędne okazuje się równomierne polewanie całego obszaru wodą, przy czym ciągi nawadniające mają długość przekraczającą 100 mb. Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia znakomicie sprawdzają się zwłaszcza przy nawadnianiu upraw rzędowych, gwarantując jednakowy wzrost roślin wzdłuż całego rzędu. Ponadto dobrze spełniają one swoją funkcję na wybostych, usianych nierównościami terenach. Jeśli natomiast długość ciągu jest mniejsza niż 50 m, można zastosować linię kroplującą bez kompensacji ciśnienia, zwłaszcza jeśli nie ma dla nas znaczenia różnica w odchyle wody między kroplownikami. Także jeśli linia jest zasilana w wodę z dwóch stron, potrzeba kompensowania ciśnienia nie występuje w takim wypadku. 

Zalecana długość ciągów

Zazwyczaj uzależniona jest ona od wskazówek producentów, popartych dodatkowo różnymi testami laboratoryjnymi oraz praktycznymi doświadczeniami. Zwraca się przy tym także uwagę na inne czynniki, wśród których wymienia się przede wszystkim wielkość średnicy. Im mniejsza średnica, tym spadki ciśnienia okazują się większe, dlatego też z linii kroplującej o mniejszej średnicy można układać krótsze ciągi niż z lin o większych średnicach. Ponadto zwraca się również uwagę na szerokość rozstawu emiterów, im bliżej są one bowiem siebie usytuowane, tym ciąg wodny może być krótszy. Większe wydatki wodne z emiterów powodują także możliwość układania krótszych ciągów. Oprócz tego, bardzo istotna w tym względzie okazuje się również gładkość wewnętrznych ścian ciągów, wpływa ona bowiem w zasadniczy sposób na ciśnienie przelotu wody w całym przewodzie.

Zobacz powiązane kategorie:

    pixel