Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Węże ogrodowe i akcesoria

( ilość produktów: 330 )

Podlewanie roślin w ogrodzie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, bez których rośliny nie tylko przestaną się rozwijać, ale mogą uschnąć i wtedy nie da się ich już uratować. Do tego celu można wykorzystać konewki, wiadra czy inne pojemniki na wodę, ale najłatwiej i najszybciej będzie podlać rośliny z wykorzystując węże ogrodowe. Szeroki wybór tych produktów oferuje nasz sklep Rolmarket.pl, więc zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Wąż ogrodowy - na co zwracać uwagę?

Wąż ogrodowy to produkt, który powinien znaleźć w każdym ogrodzie, który nie jest wyposażony w systemy nawadniające lub linie kroplujące. Można go bowiem wykorzystać do podlewania wszystkich roślin, zarówno trawnika, jak i rosnących tam drzew, krzewów i kwiatów. Świetnie sprawdzi się także do zasilania w wodę myjek ciśnieniowych. Dobry wąż powinien być wygodny w użyciu i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, dzięki czemu będzie mógł nam służyć przez wiele lat. Wybierając go, pod uwagę należy wziąć cztery główne parametry: długość, średnicę, budowę dopasowaną do przeznaczenia oraz optymalne ciśnienie robocze. Warto również sięgać po sprzęt renomowanych marek, jak np. Gardena czy Cellfast, bo wieloletnia tradycja marki jest najlepszą gwarancją bardzo wysokiej jakości węży od tych producentów.

Jak dobrać długość węża ogrodowego?

Wybór optymalnej długości węży ogrodowych to zawsze bardzo indywidualna sprawa, gdyż zależy to od tego, jak duży jest ogród, w którym ma być on używany. Aby określić, jak długi powinien być wąż ogrodowy, niezbędne będzie zmierzenie odległości od punktu poboru wody do najdalej wysuniętego miejsca na działce i dodanie około 2-4 metrów zapasu (mniejszy mógłby nie pozwolić na ominięcie wszystkich przeszkód, większy – wiązać się z koniecznością dźwigania dodatkowego ciężaru). Na dużych działkach dobrze sprawdzi się rozciągliwy wąż ogrodowy wykonany z poliestru oraz gumy, który po napełnieniu wodą jest w stanie trzykrotnie zwiększyć swoją długość. Na podobnej zasadzie działa wąż spiralny, ale jeśli nie uda się znaleźć odpowiedniej długości, co jest możliwe w dużych ogrodach, to można również zastosować węże łączone, stosując odpowiednie szybkozłącza i reparatory, umożliwiające szybkie i wygodne połączenie kolejnych odcinków.

Co oznacza średnica węża?

Wybierając węże ogrodowe trzeba również wybrać ich odpowiednią średnicę. Zazwyczaj wynosi ona ½ cala lub ¾ cala, lecz spotkać można się także z wyrobami o średnicy 5/8 cala, 1 cala lub 5/4 cala. Im jest ona większa, tym wyższe ciśnienie wody, a co za tym idzie – skuteczniejsze podlewanie. Warto zdawać sobie również sprawę z faktu, że im wąż jest dłuższy, tym woda ma dłuższą drogę do przebycia zanim wypełni zraszacze lub pistolety, co skutkuje spadkiem ciśnienia u wylotu. W małych ogrodach w zupełności wystarczający będzie produkt o średnicy ½ cala.

Jeżeli chodzi o budowę węży ogrodowych, to najtańsze modele składają się z jednej lub dwóch warstw tworzywa sztucznego. Na rynku spotkać można także produkty wykonane ze sztucznego kauczuku, który jest materiałem lekkim i elastycznym. Z myślą o bardziej wymagających klientach stworzono węże ogrodowe cztero- oraz pięciowarstwowe z wzmocnieniem z włókien poliestrowych lub tekstylnych. Niektóre z nich wyposażone są w specjalną powłokę gwarantującą większą wytrzymałość i elastyczność. Tego typu produkty są odporne na uszkodzenia, skręcanie i załamywanie.

Optymalne ciśnienie robocze

Ostatni parametr, który należy wziąć pod uwagę, to optymalne ciśnienie robocze. W większości przypadków waha się ono od 4 do 12 barów. Równie istotne jest ciśnienie rozrywające, którego przekroczenie będzie skutkowało uszkodzeniem węża. Zwykle wynosi ono od 4 do 8 barów.

Wyposażenie ogrodowe - węże to nie wszystko!

Wygodne i efektywne podlewanie ogrodu zależy nie tylko od właściwego wyboru węża, ale również odpowiednich akcesoriów. Warto zaopatrzyć się w takie elementy jak końcówka na kran, przyłącze kranowe, końcówka zraszająca z regulacją szerokości strumienia, specjalne końcówki do sztukowania węża, stojak lub wieszak, na którym po skończonej pracy będzie można odwiesić zwinięty sprzęt. Można sięgnąć po zestawy ogrodowe, w których znajdziemy wąż ogrodowy oraz odpowiednie końcówki i zraszacze. Z ich pomocą będzie można podlać nie tylko rośliny ozdobne, ale również trawnik, który znajduje się niemal w każdym ogrodzie. Do podlewania roślin można wybrać odpowiednie prysznice i lance do podlewania, dzięki którym podlewanie będzie wygodne i szybko będzie można zapewnić dostęp do wody wszystkim spragnionym roślinom. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów służących do nawadniania ogrodu, które oferuje nasz sklep. Zastanów się, czy lepszy w Twoim przypadku będzie zestaw składający się z kilku elementów czy może raczej wystarczy, że kupisz wąż ogrodowy z jedną końcówką, bo Twój ogród jest niewielki i nie potrzebujesz wielu dodatkowych elementów. Niezależnie od tego, co wybierzesz, to jesteśmy przekonani o jakości produktów dostępnych w naszym sklepie i z pewnością przez długi czas będziesz mógł z nimi zadbać wygodne nawadnianie Twojego ogrodu.

Zobacz powiązane kategorie:

pixel