Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Węże ogrodowe i akcesoria

( ilość produktów: 536 )

Wąż ogrodowy to produkt, który powinien znaleźć w każdym ogrodzie, w którym nie ma specjalnego systemu nawadniającego. Umożliwia on bowiem podlewanie rosnących tam drzew, krzewów i kwiatów. Świetnie sprawdzi się także do zasilania w wodę myjek ciśnieniowych. Dobry wąż powinien być wygodny w użyciu i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, dzięki czemu będzie mógł nam służyć przez wiele lat. Wybierając go, pod uwagę należy wziąć cztery główne parametry: długość, średnicę, budowę dopasowaną do przeznaczenia oraz optymalne ciśnienie robocze.

Jak dobrać długość węża ogrodowego?

Aby określić, jak długi powinien być wąż ogrodowy, niezbędne będzie zmierzenie odległości od punktu poboru wody do najdalej wysuniętego miejsca na działce i dodanie około 2-4 metrów zapasu (mniejszy mógłby nie pozwolić na ominięcie wszystkich przeszkód, większy – wiązać się z koniecznością dźwigania dodatkowego ciężaru). Na dużych działkach dobrze sprawdzi się rozciągliwy wąż ogrodowy wykonany z poliestru oraz gumy, który po napełnieniu wodą jest w stanie trzykrotnie zwiększyć swoją długość. Na podobnej zasadzie działa wąż spiralny.

Co oznacza średnica węża?

Kolejny z parametrów to optymalna średnica. Zazwyczaj wynosi ona ½ cala lub ¾ cala, lecz spotkać można się także z wyrobami o średnicy 5/8 cala, 1 cala lub 5/4 cala. Im jest ona większa, tym wyższe ciśnienie wody, a co za tym idzie – skuteczniejsze podlewanie. Warto zdawać sobie również sprawę z faktu, że im wąż jest dłuższy, tym woda ma większą drogę do podlewania, więc jej ciśnienie u wylotu jest mniejsze. W małych ogrodach w zupełności wystarczający będzie produkt o średnicy ½ cala.

Jeżeli chodzi o budowę węży ogrodowych, to najtańsze modele składają się z jednej lub dwóch warstw tworzywa sztucznego. Na rynku spotkać można także produkty wykonane ze sztucznego kauczuku, który jest materiałem lekkim i elastycznym. Z myślą o bardziej wymagających klientach stworzono węże ogrodowe cztero- oraz pięciowarstwowe z wzmocnieniem z włókien poliestrowych lub tekstylnych. Niektóre z nich wyposażone są w specjalną powłokę gwarantującą większą wytrzymałość i elastyczność. Tego typu produkty są odporne na uszkodzenia, skręcanie i załamywanie.

Optymalne ciśnienie robocze

Ostatni parametr, który należy wziąć pod uwagę, to optymalne ciśnienie robocze. W większości przypadków waha się ono od 4 do 12 barów. Równie istotne jest ciśnienie rozrywające, którego przekroczenie będzie skutkowało uszkodzeniem węża. Zwykle wynosi ono od 4 do 8 barów.

Wąż ogrodowy to jednak nie wszystko. Aby korzystanie z niego było w pełni komfortowe, warto zaopatrzyć się w szereg akcesoriów takich, jak końcówka na kran, przyłącze kranowe, końcówka zraszająca z regulacją szerokości strumienia, specjalne końcówki do sztukowania węża, stojak lub wieszak, na którym po skończonej pracy będzie można odwiesić zwinięty sprzęt.

Do nawadniania ogrodu służy także cały szereg innych produktów dostępnych w naszym sklepie.

Zobacz również:

Sterowniki nawadniania     Węże spawalnicze     Węże strażackie     Węże ogrodowe do pompy     Liczniki zużycia wody

Natryski ogrodowe     Nawadnianie kropelkowe

 

 

pixel