Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Styczeń w ogrodzie - 5 prac, dzięki którym dobrze zaczniesz nowy rok

2018-01-09
Styczeń w ogrodzie - 5 prac, dzięki którym dobrze zaczniesz nowy rok

Styczeń to dla wielu z nas czas zmian, realizacji noworocznych postanowień i starań o to, aby kolejny rok zaczął się lepiej niż poprzedni. To samo tyczy się ogrodu! Mimo że Twoje rośliny pogrążone są jeszcze w zimowym śnie, swoją pracą możesz sprawić, że następne 12 miesięcy będą pełne kwitnienia, szybkiego wzrostu i aromatycznych, kwietnych zapachów. Zobacz, jakie prace warto wykonać w styczniu, aby Twój ogród był zdrowy i piękny o każdej porze roku.

 

1. Zaproś do swojego ogrodu ptaki

Zima, zwłaszcza ta śnieżna i mroźna, to trudny czas dla ptaków, które zostają w Polsce. Przygotuj dla nich miejsce, w którym będą mogły się posilić, np. wieszając drewniany karmnik na którymś z drzew rosnących na Twojej działce. Jeżeli będziesz je dokarmiał, ptaki zadomowią się w Twoim ogrodzie i na wiosnę chętnie Ci się odwdzięczą, walcząc ze szkodnikami i zjadając owady, ich jaja, a nawet larwy. Pamiętaj jednak, aby dokarmiać ptaki odpowiedzialnie! Zrezygnuj z produktów, które zawierają sól i nie dawaj ptakom chleba, zamiast tego wsypując do karmnika ziarna oraz kasze lub specjalne karmy dla ptaków dostępne w Rolmarket.

dokarmianie ptakow zima

2. Zadbaj o ochronę drzew i krzewów

Styczeń to statystycznie najzimniejszy miesiąc w ciągu całego roku, jeśli więc jeszcze nie zadbałeś o okrycie i pobielenie konarów i pni swoich roślin, najwyższy czas to zrobić. Okryj gałęzie drzew i krzewów za pomocą słomy lub białej agrowłókniny, a korzenie zasłoń korą lub igliwiem. Możesz także pobielić konary i gałęzie specjalnym wapnem do bielenia – biała barwa kory pomoże drzewom w odbijaniu ostrego światła słonecznego, które odbijając się od śniegu, niepotrzebnie ogrzewa drzewa i zbyt szybko budzi je do życia. Bielenie drzew zapobiega także pękaniu kory.

wapno na drzewa

Jeżeli zadbałeś o okrycie drzew w poprzednich miesiącach, regularnie kontroluj stan materiałów okrywowych. Sprawdzaj ich kondycję przede wszystkim wtedy, gdy Twoje rośliny były narażone na silne podmuchy wiatru oraz obfite opady śniegu. Łataj powstałe dziury, a jeśli będzie taka konieczność, wymień agrowłókninę na nową.

3. Przygotuj byliny i nasiona, które zasiejesz w nowym roku

Jeżeli jeszcze jesienią przygotowałeś doniczki z cebulami roślin, które będą zdobić Twój ogród w kolejnym roku, styczeń to dobry miesiąc, aby wybudzić je z zimowego letargu i pobudzać do kwitnienia. Warto wynieść je z ogrodu lub balkonu i wnieść do domu, gdzie jest cieplej. Na początku mogą stać w temperaturze ok. 10-15 °C, a następnie, kiedy już wykiełkują, w miejscu cieplejszym i jasnym, gdzie temperatura waha się w granicach 18-20 °C.
Styczeń to także świetny moment na to, aby zaplanować skład swojego nowego warzywniaka. To właśnie z końcem pierwszego miesiąca pojawiają się ciekawe nasiona roślin jadalnych, które możesz wysiewać w pierwszym kwartale nowego roku.

przygotowanie nasion

4. Zaplanuj nowy wygląd swojego ogrodu

Zastanawiasz się nad wytyczeniem ścieżek w Twoim ogrodzie? Zima i śnieg są Twoimi sprzymierzeńcami! Obserwuj w jaki sposób po ogrodzie poruszają się domownicy, przyjrzyj się kształtom wydeptanych przez nich ścieżek, a następnie nanieś je na plan ogrodu. Co więcej, możesz oznaczyć je w terenie przy użyciu kołków. Pamiętaj jednak, aby zamontować je w taki sposób, aby nikt z Twojej rodziny nie potknął się o nie, kiedy będą przykryte śniegiem. Kołki i narysowany plan ułatwią Ci pracę na wiosnę, w tym między innymi wysiewanie trawy oraz budowanie ścieżek w wybranych wcześniej miejscach.

5. Wyczyść, napraw i kup narzędzia

Mimo że w styczniu nie wykonuje się wielu prac, do realizacji których potrzebne są narzędzia ogrodnicze, warto, abyś udał się do swojego składziku lub szopy i zatroszczył się o łopaty, sekatory, widły oraz grabie. Sprawdź w jakim są stanie, naostrz nożyce, kosy i sierpy, a następnie wyczyść wszystkie swoje akcesoria i zabezpiecz je przed korozją.

Druga połowa zimy to dobry moment, aby uzupełnić braki w swojej narzędziowni. Sprawdź, które narzędzia nie nadają się już do naprawy, zastanów się czego zabrakło Ci w poprzednim roku i powoli zacznij kupować te akcesoria, których potrzebujesz, aby przygotować się na nadejście wiosny. Doskonała ofertę narzędzi ogrodniczych znajdzie w Rolmarket.

Czym skorupka w styczniu nasiąknie…

Niech styczniowy mróz i śnieg nie uśpi Twojej czujności i chęci do przebywania w ogrodzie! Na początku roku Twój ogród czeka na Twoją pomoc, dzięki której będzie zdrowszy, a na wiosnę zakwitnie ze zdwojoną siłą. Obserwuj swoje rośliny, chroń je przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, a już za miesiąc zobaczysz pierwsze efekty. Życzymy powodzenia!


styczen w ogrodzie

 

pixel