Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kompostowniki ogrodowe i akcesoria

( ilość produktów: 13 )

Zmiany klimatyczne, które dotykają nas coraz bardziej, skłaniają do większej troski o środowisko. Nic zatem dziwnego, że wszelkie przejawy zachowań proekologicznych znajdują coraz więcej zwolenników. Wśród ogrodników do łask wracają nawozy naturalne, takie jak kompost. Jego produkcja nie jest zadaniem trudnym, ale wymaga odrobiny wiedzy i odpowiedniego sprzętu czyli dobrego kompostownika. Sklep Rolmarket.pl oferuje szeroki wybór produktów, dzięki którym z powodzeniem stworzysz świetny nawóz dla swoich roślin.

Kompostownik ogrodowy - świetny sposób na recycling odpadów biologicznych

W każdym gospodarstwie domowym podczas przygotowywania posiłków powstaje wiele odpadów biologicznych, które mogą być powtórnie wykorzystane. Obierki, ogryzki, niejadalne części warzyw i owoców można przetworzyć na nawóz naturalny, który posłuży do zasilania gatunków rosnących w przydomowym ogrodzie. Oprócz odpadów kuchennych na kompost świetnie nadają się wszelkiego rodzaju chwasty, skoszona trawa, zebrane liście czy przekwitnięte kwiaty. 

Wszystkie wspomniane wyżej odpady organiczne są przetwarzane w procesie tlenowego rozkładu resztek roślinnych przez mikroorganizmy na kompost czyli nawóz organiczny. Doskonale wzbogaca on glebę w próchnicę oraz sprawia, że staje się ona przewiewna i pulchna. Dzięki wytworzeniu ze składników organicznych jest to produkt bezpieczny dla środowiska i można go stosować w rolnictwie i ogrodnictwie ekologicznym. Świetnie nadaje się do nawożenia i z powodzeniem możemy go używać, niezależnie od tego, czy mamy w ogrodzie rośliny ozdobne, warzywa, owoce czy też drzewa i krzewy owocowe. 

Wykorzystując resztki roślinne przyczyniamy się do zachowania obiegu w przyrodzie i minimalizujemy konieczność przemysłowego przetwarzania bio odpadów. Dzięki temu działamy nie tylko na korzyść roślin rosnących w naszym ogrodzie, ale również na korzyść środowiska, ograniczając  konieczność transportu i przetwarzania odpadów na większą skalę, która zawsze wymaga więcej energii i jej ślad węglowy jest zdecydowanie większy.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie odpadki nadają się do powtórnego przetworzenia. Do kompostownika nie można wrzucać kości, resztek owoców cytrusowych, które były chemicznie utrwalane podczas transportu, liści dębu, olszyny i orzecha, gdyż zawierają garbniki uniemożliwiające rozwój innych organizmów. Do kompostownika nie należy wrzucać również innych odpadków niż organiczne oraz części roślin zainfekowanych przesz szkodniki lub choroby. Takie odpadki mogłyby narazić inne rośliny na infekcję, co z pewnością nie byłoby zjawiskiem pozytywnym. 

Kompostowniki - najważniejsze cechy

Wiedząc już, że kompostownik ogrodowy to produkt wart uwagi ze względu na nawóz, który można z jego pomocą wytworzyć, czas powiedzieć kilka słów na temat kompostowników. To pojemniki przeznaczone do produkowania kompostu, które są tak skonstruowane, żeby by proces kompostowania przebiegał bez zakłóceń. Ważnym elementem ich konstrukcji jest pokrywa, która zabezpiecza zebrane wewnątrz kompostownika odpady przed nadmiernym zawilgoceniem mogącym spowodować rozrost pleśni i rozwój zgnilizny. Pokrywa chroni również zawartość kompostownika przed dostępem zwierząt oraz wydzielaniem się nieprzyjemnego zapachu.

Nie są to jednak pojemniki szczelne, gdyż proces rozkładu przeprowadzany jest przez bakterie tlenowe, a zatem dostęp do powietrza jest niezbędny, by przebiegał on we właściwy sposób. Mają one otwory wentylacyjne pozwalające na swobodny przepływ powietrza, co gwarantuje, że kompostowanie będzie przebiegało bez przeszkód. Niektóre kompostowniki można łączyć ze sobą, gdyż mają budowę modułową. Dzięki temu można mieć naturalny nawóz w różnym stopniu rozkładu, co daje jeszcze większe możliwości wykorzystania go do nawożenia ogrodu.

Kompostownik ogrodowy - jaki wybrać?

Nasz sklep Rolmarket.pl oferuje kompostowniki wykonane z tworzyw sztucznych, metalu i drewna. Kompostowniki drewniane są najmniej trwałe, gdyż drewno, jako materiał naturalny, w kontakcie z odpadami organicznymi po pewnym czasie ulega uszkodzeniu. Jest jednak chętnie wybierany przez osoby, które do tworzenia kompostu chcą wykorzystać materiały naturalne i nie zraża ich nawet mniejsza trwałość niż kompostowników z tworzywa sztucznego czy  innych materiałów.

Poszukującym rozwiązań prostych i trwałych polecamy kompostowniki metalowe, przypominające wyglądem klatkę. Są one bardzo łatwe w montażu, ale niestety przez ażurowe ściany doskonale widać, co znajduje się wewnątrz, a zatem są one dość wątpliwą ozdobą ogrodu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z nich koło domu, szczególnie jeśli ustawimy je w miejscu, w którym nie będą rzucać się w oczy. Odpowiedni drut, z którego wykonana jest konstrukcja jest odporny na korozję oraz warunki atmosferyczne, a zatem nie można mieć żadnych uwag co do trwałości tego rozwiązania.

Najlepszym i dającym największe możliwości są kompostowniki plastikowe. Są one wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, które nie ulega zniszczeniu w kontakcie z rozkładającymi się resztkami. Nie szkodzą im również  promienie UV, opady czy inne czynniki atmosferyczne mogące uszkodzić ich konstrukcję. Ważnym argumentem przemawiającym za tym, by wybrać kompostowniki plastikowe jest również ich wygląd. Wykonane z tworzywa sztucznego w zielonym, szarym, czarnym czy brązowym kolorze nie rzucają się w oczy i doskonale wkomponowują się w kolorystykę ogrodu.  Jeśli ustawimy je w mało eksponowanym miejscu, to staną się niemal niewidoczne, a jednak będą działać i pozwolą na własną produkcję naturalnego nawozu. 

Niektóre kompostowniki z tworzywa sztucznego to kompostowniki segmentowe. Zostały tak skonstruowane, by można je było ze sobą łączyć, co pozwala mieć kompost w różnym stopniu rozkładu. Daje to jeszcze szersze możliwości produkcji kompostu i sprawia, że kompostownik może służyć do nawożenia naprawdę bardzo dużego ogrodu.

Wybierając kompostownik ogrodowy nie można zapomnieć o tym, że istotny jest nie tylko materiał, z którego został on wykonany, ale również jego pojemność. Nasz sklep oferuje kompostowniki kompaktowe, mające pojemność 380l, które doskonale sprawdzą się w małym przydomowym ogrodzie. Znajdziesz u nas również kompostowniki mające zdecydowanie większą pojemność, nawet do 1200l. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na kompostowniki jednokomorowe mające tak dużą pojemność, czy wybierzesz kompostownik segmentowy, którego łączna pojemność wynosi ok. 1200 l, ale składają się na nią trzy mniejsze pojemniki. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób, chcesz korzystać z kompostu i jak duży jest ogród, w którym zamierzasz z niego korzystać.

Kompostowniki - akcesoria dodatkowe

Kupując kompostownik i decydując się na przetworzenie resztek organicznych na kompost dobrej jakości warto dokupić również akcesoria dodatkowe. Niezbędny będzie zakup sita do kompostu, z pomocą którego będzie można oddzielić gotowy kompost od nierozdrobnionych i nieprzerobionych jeszcze cząstek organicznych. Przydadzą się również odpowiednie narzędzia, np. szerokie szpadle i łopaty, z pomocą których wygodnie będzie nabierać kolejne porcje kompostu i przesypywać go przez sito.

Wszystkim, którzy chcą nieco przyspieszyć proces kompostowania polecamy również odpowiednie preparaty do kompostownika czyli np. aktywatory do kompostu. Zawarte w nich substancje przyspieszają proces kompostowania i sprawiają, że znacznie szybciej można wykorzystać dobrodziejstwo stworzonego w kompostowniku nawozu.

 Warto pamiętać, że do przesypywania kolejnych warstw w kompostowniku najlepiej sprawdzi się ziemia ogrodnicza lub torf. Należy zatem zaopatrzyć się w nią przed usypaniem dużej warstwy odpadków w kompostowniku, gdyż zbyt rzadkie przesypywanie pryzmy kompostowej mogłoby spowodować trudności w przepływie powietrza oraz opóźnienie procesu kompostowania. 

Wykorzystaj kompostownik w swoim ogrodzie

Jak widzisz kompostownik to produkt, który warto mieć w swoim ogrodzie. Jego stosowanie niesie za sobą szereg korzyści, a radość i duma, z jaką można patrzeć na rośliny wyhodowane z pomocą własnego kompostu z pewnością jest tego warta. 

Zapraszamy do przejrzenia pełnej oferty kompostowników oferowanych przez nasz sklep Rolmarket.pl. Znajdziesz tu szeroki wybór rozmiarów, kolorów i wzorów, dzięki czemu dopasujesz kompostownik do wielkości posiadanej działki i ilości odpadków, które planujesz przerobić. Pamiętaj, że możesz do niego wsypywać skoszoną trawę, więc jeśli masz duży ogród z trawnikiem, to wybierz raczej kompostownik większych rozmiarów. Jeśli masz tylko niewielki kawałek ziemi, to również możesz wykorzystać skoszoną trawę, ale wówczas wystarczy Ci kompostownik nieco mniejszych rozmiarów.

Po wyborze pojemności kompostownika zastanów się, czy wolisz estetyczny kompostownik plastikowy czy może wolisz kompostownik z drewna lub z metalu. Zastanów się też nad odpowiednim wyborem miejsca w ogrodzie, w którym zostanie on ustawiony. Najlepiej wybrać ustronne miejsce, np. w narożniku ogrodu, w którym kompostownik nie będzie bardzo rzucał się w oczy.  Musi to być jednak miejsce niezbyt oddalone od domu, żeby nie było problemów z przenoszeniem tam odpadków roślinnych, które powstają każdego dnia podczas gotowania. 

Ostatnią decyzją, jaką musisz podjąć, jest wybór akcesoriów dodatkowych, takich jak sito czy preparaty do kompostowania. Polecamy zakupić zwłaszcza te ostatnie, gdyż dzięki temu szybko zauważysz efekty procesu kompostowania i będziesz mógł szybko przekonać się, że nawozy organiczne mają świetny wpływ na wygląd Twojego ogrodu.

 Zamień nawozy ogrodnicze na nawozy organiczne, bo ich stosowanie nie ma żadnych wad. Przekonaj się, że kompostowanie nie jest trudne,  a resztki owoców i warzyw, które każdego dnia powstają w Twojej kuchni mogą pomóc innym roślinom lepiej rosnąć. Jednym słowem wybierz odpowiedni kompostownik wysokiej jakości dla siebie i przejdź na zieloną stronę mocy. Twój ogród i cała planeta będą Ci z pewnością bardzo wdzięczne, a Ty odczujesz ogromną satysfakcję dokładając niewielką cegiełkę do troski o lepsze jutro naszej planety. Jeśli będziesz miał pytania lub wątpliwości, który kompostownik wybrać, to skontaktuj się z nami, a my pomożemy wybrać Ci kompostownik najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Zobacz również inne kompostowniki:

      pixel