Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Rodzaje nawozów i ich zastosowanie w ogrodzie

2020-01-02
Rodzaje nawozów i ich zastosowanie w ogrodzie

Nawożenie roślin to jeden z elementów troski o ich prawidłowy wzrost i rozwój. Należy jednak pamiętać o tym, że tylko odpowiednio dobrany nawóz będzie naprawdę dobrze wspomagał wzrost rośliny, a wybór złego nawozu, zamiast pomóc, może negatywnie wpłynąć na roślinę. Zobaczmy zatem, jakie są rodzaje nawozów i jak należy stosować je w ogrodzie.

Rodzaje nawozów – podział ze względu na rodzaj roślin

Odwiedzając sklep ogrodniczy możemy zauważyć, że na wielu nawozach jest od razu wskazany rodzaj roślin, do których są przeznaczone. Dzięki temu możemy znaleźć nawozy przeznaczone do określonego rodzaju roślin jak np. nawozy do iglaków, nawozy do trawników, nawozy do warzyw i owoców. Można również spotkać nawozy do hortensji, nawozy do truskawek czy nawozy do borówek oraz do wielu innych gatunków roślin, które są często uprawiane i mają szczególne wymagania odnośnie kompozycji składników odżywczych. Obok tych nawozów można znaleźć również liczne nawozy uniwersalne, które mogą wspomóc rozwój roślin każdego rodzaju, bez względu na ich gatunek. Przydają się one szczególnie wtedy, gdy w ogrodzie mamy wiele różnych roślin i stosowanie nawozów specjalnie przeznaczonych do każdego z tych gatunków byłoby bardzo trudne do realizacji.

Rodzaje nawozów – podział ze względu na skład

Przeglądając ofertę nawozów można zauważyć, że nawozy można podzielić biorąc pod uwagę ich skład. Zgodnie z takim podziałem możemy wyróżnić nawozy jednoskładnikowe i nawozy wieloskładnikowe. Oprócz tego możemy spotkać się również z podziałem na nawozy mineralne np. dolomitowe, nawozy organiczne oraz nawozy naturalne np. obornik.

Rodzaje nawozów – podział ze względu na sposób stosowania

Kolejnym kryterium, według którego możemy podzielić nawozy, jest sposób ich stosowania. Wyróżniamy zatem nawozy stosowane doglebowo oraz nawozy dolistne. Zdecydowaną większość nawozów stanowią nawozy stosowane doglebowo, ale wielu rolników i ogrodników ceni sobie również nawozy dolistne. Ich aplikacja na liście pozwala usprawnić przepływ składników odżywczych do wszystkich części rośliny, zarówno tych naziemnych, jak i podziemnych, co często ma doskonały wpływ na ich kondycję i dalszy rozwój.

Rodzaje nawozów – podział ze względu na postać

Nawozy możemy również podzielić biorąc pod uwagę postać, w jakiej występują. Najczęściej można spotkać dwie formy nawozów, czyli nawozy płynne i nawozy w proszku/granulowane. Nawozy płynne czasem mają postać koncentratu i przed zastosowaniem należy je rozcieńczyć w proporcjach zalecanych przez producenta. Nie można bagatelizować podanego na opakowaniu przepisu, gdyż nadmiar składników odżywczych wcale nie jest dobry dla rośliny, lecz wręcz przeciwnie – może jej mocno zaszkodzić. Oprócz nawozów płynnych i granulowanych można również spotkać nawozy w pałeczkach czy w małych pojemniczkach, przeznaczone do nawożenia roślin doniczkowych. Odpowiednio dobrane składniki odżywcze w niewielkich opakowaniach ułatwiają aplikację nawozu, co szczególnie ucieszy osoby stawiające dopiero swoje pierwsze kroki w opiece nad roślinami.

Rodzaje nawozów – podział ze względu na długość działania i częstotliwość stosowania

Nawozy różnią się od siebie również długością działania, a co za tym idzie częstotliwością stosowania. Wiele osób decyduje się na stosowanie nawozów o przedłużonym działaniu, należą do nich m.in. nawozy osmocote, które wspomagają wzrost i rozwój roślin nawet przez 100 dni. Dzięki temu często wystarczy ich jednorazowa aplikacja, by rośliny miały zapewniony dostęp do składników odżywczych w okresie wzmożonego wzrostu. Częstotliwość ich stosowania jest jednak zależna też od tego, kiedy zaczynamy nawożenie. Na opakowaniach z nawozami znajdują się informacje na temat tego, jak często można stosować dany nawóz oraz jak zmienia się częstotliwość stosowania w zależności od tego, w jakim miesiącu nawóz został użyty po raz pierwszy. Warto zwrócić uwagę również na to, że niektóre nawozy są przeznaczone do stosowania wiosną, a niektóre to nawozy jesienne, które pomagają zadbać o rośliny na końcu okresu wegetacyjnego.

Zastosowanie nawozów w ogrodzie

Patrząc na wszystkie rodzaje nawozów, o których wspomnieliśmy powyżej, można odnieść wrażenie, że trudno jest wybrać właściwy nawóz do swojego ogrodu. W rzeczywistości sprawa nie wygląda na aż tak skomplikowaną, ale trzeba wiedzieć od czego rozpocząć poszukiwania.

Zdecydowanie najważniejszym kryterium jest tutaj roślina, która ma zostać nawieziona. Jeśli chcemy zadbać o wszystkie rośliny w ogrodzie, bez skupiania się na pojedynczym gatunku, to najlepszy będzie nawóz uniwersalny. Zwykle będzie to nawóz wieloskładnikowy, zawierający odpowiednią kompozycję składników odżywczych, która jest konieczna do rozwoju większości gatunków roślin. Potem należy zastanowić się, czy lepszy będzie nawóz doglebowy czy dolistny, wybrać jego postać (pamiętając, że nawozy dolistne są zwykle nawozami płynnymi) oraz wybrać długość jego działania. Im mniej pracy i czasu chcemy poświęcać na pielęgnację ogrodu, tym dłużej powinien działać wybrany nawóz.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy chcemy wzmocnić określony gatunek rośliny np. iglaki czy pelargonie. Wówczas należy wybrać nawóz przeznaczony do tego konkretnego gatunku roślin, a dopiero potem kierować się kolejnymi kryteriami. W takich sytuacjach warto zastanowić się, czy nawożona roślina cierpi na jakieś szczególne przypadłości np. brązowienie igieł u iglaków, czy po prostu wymaga ogólnego wsparcia w rozwoju. Po tym wyborze trzeba zdecydować się na formę podawania nawozu oraz długość jego działania. W przypadku pelargonii warto rozważyć stosowanie pałeczek nawozowych, a w przypadku iglaków – nawozów osmocote, szczególnie wtedy, gdy mamy naprawdę długi iglasty żywopłot do nawiezienia.

Ostatnim kryterium wyboru, którym należy się kierować niezależnie od rodzaju nawożonych roślin, jest ilość nawozu. Producenci oferują nawozy w małych buteleczkach i woreczkach, które są chętnie wybierane do nawożenia roślin doniczkowych oraz duże baniaki, worki i wiaderka, najlepsze do stosowania w przydomowych ogrodach.
Przed wyborem warto sprawdzić wydajność nawozu, bo wspomniane już wcześniej koncentraty, mimo niewielkiego rozmiaru butelki, potrafią nawieźć zdecydowanie większą powierzchnię niż nawozy przeznaczone do bezpośredniego stosowania. Oznacza to, że zamiast sugerować się wielkością opakowania trzeba sprawdzić wydajność danego nawozu.

 

Polecane
pixel