Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Trutki na ślimaki

( ilość produktów: 13 )

Ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w przyrodzie jak każde zwierzęta są potrzebne, przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Jednak, gdy pojawiają się w ogrodach, warzywnikach czy sadach, szczególnie w dużej ilości, wyrządzają szkody poprzez objadanie różnych części roślin, a zwłaszcza młodych liści, pędów, korzeni i kwiatostanów.

Pozbycie się ślimaków bywa trudne, szczególnie gdy pora jest deszczowa, pochmurna, a powietrze wilgotne. Ślimaki lubią miejsca cieniste, zielone, trawiaste oraz miejsca rozkładu resztek roślin. Gdy zawitają w ogrodzie niszczą rośliny, osłabiają je poprzez wygryzanie dziur w liściach i kwiatach. Zdarza się często, że potrafią zjeść całą młodą roślinę. W dzień bywają mało widoczne, najczęściej żerują, gdy nastaje zmrok. Jednak o tym, że „buszowały” po roślinach świadczą liczne pogryzione części roślin, warzyw oraz śluzowaty ślad, który po sobie pozostawiają.

W ogrodach można spotkać najczęściej ślimaka winniczka, ślimaka gajowego, ale także ślimaki nagie, bez muszli tj. pomrowiki, pomrowy czy śliniki. Te ślimaki bywają najtrudniejsze do zwalczenia, ponieważ żerują przez cały sezon wegetacyjny i trzeba użyć nie lada sposobów, aby się ich pozbyć z naszego zielonego zakątka.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu domowymi sposobami?

Ślimaki z muszlą nie wymagają tak dużego przedsięwzięcia, aby je usunąć z ogrodu. Najlepiej jest w rękawiczkach jednorazowych zebrać je do naczynia i wypuścić w miejsce, gdzie spokojnie będą mogły dalej żyć, ale nie niosąc szkody roślinom czy warzywom.

O wiele trudniejsza walka jest ze ślimakami bez muszli, „nagimi”, które są bardzo trudne do wykrycia, głównie w ciągu dnia. Swoją niszczycielską pracę uaktywniają dopiero wieczorem i w nocy. Wykorzystując to spróbujmy je zwabić w jedno miejsce. Jak to zrobić?
Na mokrą glebę położyć coś wilgotnego: materiał, deskę czy liść kapusty. W dzień, kiedy ślimaki się chowają poszukują właśnie takich schronień: wilgotnych i zacienionych. Ten sposób ułatwi nam ich pozbieranie.

Innym tradycyjnym sposobem jest po prostu pozostawianie przynęty pokarmowej np. marchwi czy jabłka. Często też w pobliżu miejsc kwiatów czy warzyw sadzi się rośliny, którymi ślimaki nie są zainteresowane: czarny bez, płomyk wiechowaty czy majeranek, szałwia lekarska.

Są to jednak doraźne sposoby, aby pozbyć się ślimaków. Pory deszczowe występują teraz o wiele częściej niż czas susz, a to sprawia, że ślimaków jest zdecyowanie więcej. Warto wówczas siegnąć po inne możliwości, które tą walkę ze ślimakami nieco nam ułatwią

Granulaty, żele, pułapki – „narzędzia” do walki ze ślimakami

Gdy tradycyjne metody pozbycia się ślimaków z ogrodu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów należy sięgnąć po dostępne środki do zwalczania tych szkodników występujące w różnych formach: żele, granulaty, pułapki.

Specjalistyczne środki w formie granulatu do zwalczania wszelkich rodzajów ślimaków są niezwykle wydajne i skuteczne w działaniu. Są to środki ślimakobójcze o działaniu żołądkowym i kontaktowym Środki te zawierają substancje wabiące, dzięki czemu jest chętnie zjadany przez ślimaki. Środki ślimakobójcze należy stosować w umiarkowanych i wilgotnych warunkach pogodowych, gdy zwierzęta te są aktywne.

Żele to bezbarwne i bezzapachowe środki ślimakobójcze, które należy stosować wokół roślin. Tworzą naturalną barierę mechaniczną, nie do pokonania dla ślimaków. Żele są bezpieczne dla roślin i odporne na deszcz.

Pułapki na ślimaki z atraktantem to bardzo skuteczne, choć proste i łatwe w użyciu urządzenie. Pułapki są bezpieczne dla otoczenia, nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych i dobrze komponują się w ogrodzie. Pułapkę można stosować wielokrotnie po uprzednim opróżnieniu i wyczyszczeniu. Urządzenie zabezpiecza przed ślimakami ok. 20 m2 ogrodu.

    pixel