Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Koniczyna czerwona

( ilość produktów: 3 )

Koniczynę czerwoną zwykle określa się także mianem koniczyny łąkowej lub koniczem. Zalicza się ją do roślin bobowatych, które można spotkać na obszarze całego kontynentu europejskiego, jak również w północnej Afryce oraz środkowej Azji. Dzięki jej naturalizacji możliwa jest także uprawa koniczyny łąkowej w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Australii. W Polsce uznaje się ją za pospolitą roślinę.

Charakterystyka koniczyny czerwonej

Koniczyna czerwona posiada łodygę o długości do 0,5 m. Zwykle dysponuje ona 3 listkami o jajowatym lub eliptycznym kształcie. Jej charakterystyczną cechą są rosnące u nasady liści tzw. przylistki. Kwiaty zwykle wydają bardzo intensywny zapach, ich odcień wbrew nazwie określa się nie jako czerwony, ale jasnopurpurowy. Na każdej łodydze znajdują się przeważnie po dwa kwiaty. Owoc występuje w postaci strąku zawierającego jedno nasiono. Koniczyna czerwona zazwyczaj rośnie na żyznych glebach, łąkach i polach, często w okolicach lasów. Jest to bylina, której okres kwitnienia przypada na czas od maja do września. W jej zapyleniu z reguły biorą udział trzmiele. Uznaje się ją za roślinę miododajną.

Koniczyna czerwona – zastosowanie

Koniczynę łąkową cechuje bogactwo soli mineralnych oraz białka, stąd też doskonale nadaje się ona na paszę dla zwierząt hodowlanych, głównie bydła, ale także owiec, kóz i królików. Po odpowiednim przyrządzeniu i przegotowaniu mogą ją spożywać także ludzie, przy czym za jadalne uznaje się wszystkie części rośliny. Ponadto ze względu na zawartość glikozydów oraz flawanoidów pełni ona rolę leczniczą. Szczególnie cenione są jej właściwości moczopędne oraz wykrztuśne. Ponadto wspomaga walkę z infekcjami dróg oddechowych i przeziębieniami, oddziałując pozytywnie na sprawność funkcjonowania serca oraz układu krążenia. Stosowanie tabletek z jej zawartością może wydatnie pomóc w leczeniu stanów zapalnych skóry, co więcej, zapobiega ona również powstawaniu niektórych typów nowotworów. W szczególności powinny ją zażywać kobiety z uwagi na jej wkład w walkę z osteoporozą na skutek gwarantowania utrzymania odpowiedniej gęstości kości. Koniczyna czerwona w wydatny sposób przyczynia się także do łagodzenia różnych przykrych dolegliwości związanych przede wszystkim z menopauzą, jak również ze stanami napięcia przedmiesiączkowego. Jej regularne stosowanie sprzyja wzmocnieniu pracy układu odpornościowego. Koniczyna czerwona może także pomóc w uregulowaniu gospodarki hormonalnej organizmu. Ponadto łagodzi ona objawy starzenia się.

 

Koniczyna czerwona – popularny przedplon

Koniczyna czerwona cieszy się w Polsce dużą popularnością. Z uwagi na rosnące ceny nawozów, warto zainteresować się jej uprawą. Koniczyna czerwona użyźnia bowiem glebę, wzbogacając ją w azot – niezbędny dla rozwoju zbóż czy roślin okopowych. Może być wykorzystana zarówno jako wartościowa pasza, biomasa, jak i źródło nasion.

Koniczyna czerwona to roślina wieloletnia, wymagająca dobrej klasy gruntów o odczynie obojętnym i porządnego nawodnienia. Odpłaca się jednak dużą ilością zielonki oraz suchej masy, bogatych w białko i składniki mineralne. Uprawa tej rośliny warta jest więc zachodu.

Czerwona koniczyna – azotowa królowa

Stale rosnące ceny nawozów, bazujących na azocie skutecznie zachęcają rolników do poszukiwania coraz to nowych rozwiązań. Jednym z nich – ekonomicznym, a przy tym również ekologicznym – jest wysianie czerwonej koniczyny. Roślina ta współżyje z bakteriami brodawkowymi, przy ich pomocy wiążąc azot z powietrza. W zależności od tego, jaki wysiew planujesz, może ona pokryć nawet do 100% zapotrzebowania na ten składnik.

Czerwona koniczyna pomaga także wydobyć cenne składniki mineralne z głębszych warstw ziemi. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako przerywnik w zmianowaniu. Roślina ta wymaga porządnego przygotowania gruntu i jest wrażliwa na warunki atmosferyczne. Mimo to korzyści, które można uzyskać dzięki jej uprawie, znacznie przewyższają ten trud.

Koniczyna czerwona – od nasiona do wartościowej paszy

Hodowcy zwierząt, a zwłaszcza bydła wysoko cenią wartości odżywcze tej rośliny. Koniczyna czerwona wzrasta od nasiona do w pełni rozwiniętego stanu nawet 3 razy w roku. To pozwala na przygotowanie dużych ilości siana oraz kiszonki, bogatych w białko i składniki mineralne.

Warto jednak pamiętać, by powstałą z koniczyny paszą karmić zwierzęta z dużą rozwagą. Najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowo przyzwyczajanie bydła do jej spożywania, a także mieszanie jej z innymi paszami.

Nasiona koniczyny czerwonej – wymagania

Decydując się na wysiew tej rośliny, warto mieć na uwadze kilka aspektów. Nasiona koniczyny czerwonej nie powinny być wsadzone ani zbyt płytko, ani za głęboko. W pierwszym przypadku będą zbyt narażone na działanie czynników atmosferycznych, natomiast w drugim mogą mieć problem z przebiciem się. Koniczyna czerwona wymaga porządnego odchwaszczania oraz nawodnienia, zwłaszcza w początkowych fazach wzrostu.

Istotne jest również wysiewanie tej rośliny, gdy wieczorne chłody przeminą na dobre (I i II połowa kwietnia), ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na ujemne temperatury. Ważne jest również to, by nasiona rolnicze zostały pozyskane z pewnego źródła. Nie wiesz, gdzie znaleźć najlepsze artykuły dla swojego gospodarstwa? Sprawdź nasz asortyment!

 

Popularne podkategorie kategorii "nasiona" :

    pixel