Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Koniczyna czerwona

( ilość produktów: 3 )

Koniczynę czerwoną zwykle określa się także mianem koniczyny łąkowej lub koniczem. Zalicza się ją do roślin bobowatych, które można spotkać na obszarze całego kontynentu europejskiego, jak również w północnej Afryce oraz środkowej Azji. Dzięki jej naturalizacji możliwa jest także uprawa koniczyny łąkowej w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Australii. W Polsce uznaje się ją za pospolitą roślinę.

Charakterystyka koniczyny czerwonej

Koniczyna czerwona posiada łodygę o długości do 0,5 m. Zwykle dysponuje ona 3 listkami o jajowatym lub eliptycznym kształcie. Jej charakterystyczną cechą są rosnące u nasady liści tzw. przylistki. Kwiaty zwykle wydają bardzo intensywny zapach, ich odcień wbrew nazwie określa się nie jako czerwony, ale jasnopurpurowy. Na każdej łodydze znajdują się przeważnie po dwa kwiaty. Owoc występuje w postaci strąku zawierającego jedno nasiono. Koniczyna czerwona zazwyczaj rośnie na żyznych glebach, łąkach i polach, często w okolicach lasów. Jest to bylina, której okres kwitnienia przypada na czas od maja do września. W jej zapyleniu z reguły biorą udział trzmiele. Uznaje się ją za roślinę miododajną.

Koniczyna czerwona – zastosowanie

Koniczynę łąkową cechuje bogactwo soli mineralnych oraz białka, stąd też doskonale nadaje się ona na paszę dla zwierząt hodowlanych, głównie bydła, ale także owiec, kóz i królików. Po odpowiednim przyrządzeniu i przegotowaniu mogą ją spożywać także ludzie, przy czym za jadalne uznaje się wszystkie części rośliny. Ponadto ze względu na zawartość glikozydów oraz flawanoidów pełni ona rolę leczniczą. Szczególnie cenione są jej właściwości moczopędne oraz wykrztuśne. Ponadto wspomaga walkę z infekcjami dróg oddechowych i przeziębieniami, oddziałując pozytywnie na sprawność funkcjonowania serca oraz układu krążenia. Stosowanie tabletek z jej zawartością może wydatnie pomóc w leczeniu stanów zapalnych skóry, co więcej, zapobiega ona również powstawaniu niektórych typów nowotworów. W szczególności powinny ją zażywać kobiety z uwagi na jej wkład w walkę z osteoporozą na skutek gwarantowania utrzymania odpowiedniej gęstości kości. Koniczyna czerwona w wydatny sposób przyczynia się także do łagodzenia różnych przykrych dolegliwości związanych przede wszystkim z menopauzą, jak również ze stanami napięcia przedmiesiączkowego. Jej regularne stosowanie sprzyja wzmocnieniu pracy układu odpornościowego. Koniczyna czerwona może także pomóc w uregulowaniu gospodarki hormonalnej organizmu. Ponadto łagodzi ona objawy starzenia się.

 

 

Popularne podkategorie kategorii "nasiona" :

    pixel