Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Facelia błękitna

( ilość produktów: 3 )

Facelię błękitną inaczej nazywa się wiązanką wrotyczową. Jest to jednoroczna roślina, której okres wegetacyjny trwa stosunkowo krótko, nie przekraczając liczby 110 dni. Do Europy została ona sprowadzona z Ameryki Północnej. Początkowo traktowano ją wyłącznie jako roślinę ozdobną, obecnie jednak jest ona hodowana jako pasza dla zwierząt, naturalny nawóz, a także międzyplon ścierniskowy.  

Charakterystyka facelii błękitnej

 Facelia błękitna dorasta z reguły do wysokości około 50-70 cm, niektóre okazy jednak w bardzo sprzyjających warunkach pogodowych mogą osiągnąć wzrost nawet jednego metra. Jej kwiaty o zrośniętych płatkach mają błękitny odcień, silnie przywabiający pszczoły, dzięki czemu ten gatunek roślinny uznaje się za jeden z najbardziej miododajnych. Okres jej kwitnienia trwa od 6 do 8 tygodni, co sprawia właściwie, że nie można jej uprawiać na nasiona. Zauważa się u niej również fitosanitarne właściwości, polegające na ograniczaniu obecności w glebie mątwika burakowego. Ze względu na to, że jako jedyna reprezentuje ona rodzinę roślin faceliowatych, okazuje się ona bardzo odporna na różne choroby oraz szkody powodowane przez pasożyty. Zwykle sadzi się ją na żyznych, zaopatrzonych w odpowiednią ilość substancji odżywczych glebach, jakkolwiek toleruje ona także lekkie gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. 

Wysiew facelii błękitnej

  Facelia błękitna najlepiej rośnie na glebach, gdzie zastosowano przedplon zbożowy, zwłaszcza jeśli dana roślina ma zostać przeznaczona na nawóz lub zielonkę. Jeśli jednak planujemy jej uprawę na nasiona, lepiej w charakterze przedplonu zastosować rośliny okopowe. Ona sama może także z powodzeniem pełnić rolę przedplonu dla różnych roślin uprawnych. W przypadku wysiewania jej na bardziej żyznych glebach, na jeden hektar zużywa się około 10 kg ziarna, jeśli jednak gleba jest bardziej uboga w minerały, należy wsiać na tym samym obszarze około 15 kg ziarna.  Rozstaw rzędów może wynosić od 11 do 25 cm. Zwykle najlepszym czasem na wysiew facelii błękitnej jest przełom marca i kwietnia, jakkolwiek niekiedy wysiewa się ją także końcem maja lub początkiem czerwca. Wówczas jednak daje o połowę niższe plony. Odpowiednia głębokość na wysiew facelii błękitnej to około 1-2 cm, ziarno nie powinno być jednak pod żadnym pozorem wystawione na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. W trakcie całego sezonu wegetacyjnego można ją wysiewać nawet 3 razy, jej plon za każdym razem powinien wynosić wówczas ok. 15-20 ton w przeliczeniu na 1 hektar.

 

 

Popularne podkategorie kategorii "nasiona" :

    pixel