Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Facelia błękitna

( ilość produktów: 3 )

Facelię błękitną inaczej nazywa się wiązanką wrotyczową. Jest to jednoroczna roślina, której okres wegetacyjny trwa stosunkowo krótko, nie przekraczając liczby 110 dni. Do Europy została ona sprowadzona z Ameryki Północnej. Początkowo traktowano ją wyłącznie jako roślinę ozdobną, obecnie jednak jest ona hodowana jako pasza dla zwierząt, naturalny nawóz, a także międzyplon ścierniskowy.  

Charakterystyka facelii błękitnej

 Facelia błękitna dorasta z reguły do wysokości około 50-70 cm, niektóre okazy jednak w bardzo sprzyjających warunkach pogodowych mogą osiągnąć wzrost nawet jednego metra. Jej kwiaty o zrośniętych płatkach mają błękitny odcień, silnie przywabiający pszczoły, dzięki czemu ten gatunek roślinny uznaje się za jeden z najbardziej miododajnych. Okres jej kwitnienia trwa od 6 do 8 tygodni, co sprawia właściwie, że nie można jej uprawiać na nasiona. Zauważa się u niej również fitosanitarne właściwości, polegające na ograniczaniu obecności w glebie mątwika burakowego. Ze względu na to, że jako jedyna reprezentuje ona rodzinę roślin faceliowatych, okazuje się ona bardzo odporna na różne choroby oraz szkody powodowane przez pasożyty. Zwykle sadzi się ją na żyznych, zaopatrzonych w odpowiednią ilość substancji odżywczych glebach, jakkolwiek toleruje ona także lekkie gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. 

Wysiew facelii błękitnej

  Facelia błękitna najlepiej rośnie na glebach, gdzie zastosowano przedplon zbożowy, zwłaszcza jeśli dana roślina ma zostać przeznaczona na nawóz lub zielonkę. Jeśli jednak planujemy jej uprawę na nasiona, lepiej w charakterze przedplonu zastosować rośliny okopowe. Ona sama może także z powodzeniem pełnić rolę przedplonu dla różnych roślin uprawnych. W przypadku wysiewania jej na bardziej żyznych glebach, na jeden hektar zużywa się około 10 kg ziarna, jeśli jednak gleba jest bardziej uboga w minerały, należy wsiać na tym samym obszarze około 15 kg ziarna.  Rozstaw rzędów może wynosić od 11 do 25 cm. Zwykle najlepszym czasem na wysiew facelii błękitnej jest przełom marca i kwietnia, jakkolwiek niekiedy wysiewa się ją także końcem maja lub początkiem czerwca. Wówczas jednak daje o połowę niższe plony. Odpowiednia głębokość na wysiew facelii błękitnej to około 1-2 cm, ziarno nie powinno być jednak pod żadnym pozorem wystawione na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. W trakcie całego sezonu wegetacyjnego można ją wysiewać nawet 3 razy, jej plon za każdym razem powinien wynosić wówczas ok. 15-20 ton w przeliczeniu na 1 hektar.

 

Facelia błękitna – poplon o niskich wymaganiach

Jednym z elementów zrównoważonej uprawy jest wysiewanie roślin poplonowych. Są one źródłem dodatkowej paszy dla zwierząt oraz zielonego nawozu. Wiele gatunków roślin poplonowych pomaga także zwalczać szkodniki, mogące przyczyniać się do zniszczenia całej uprawy.

Facelia błękitna cieszy się w Polsce stale rosnącą popularnością. Świetnie sprawdza się jako roślina poplonowa, ponieważ nie ma zbyt wielu wymagań dotyczących rodzaju gleby. Facelia błękitna niezbyt dobrze radzi sobie w przestojach wodnych, powinna więc zostać wysiana w przepuszczalnym gruncie. Warto również zadbać o to, by jej stanowisko było dobrze nasłonecznione i by nie zasłaniały jej inne rośliny.

Od nasiona do rozwiniętej facelii – pozyskiwanie zielonego nawozu

Wzrost cen sztucznych nawozów skutecznie zachęcił wielu rolników do znalezienia bardziej opłacalnej alternatywy. Wysianie poplonu pozwala na pozyskanie cennej biomasy, a przy tym nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. Ekologiczny nawóz nie wyjaławia gleby w takim tempie, jak sztuczne preparaty, co również jest dużą korzyścią.

Nasiona facelii można wysiewać od wiosny do wczesnej jesieni. Okres wegetacji rośliny wynosi około 100 dni. W tym czasie facelia może osiągnąć nawet 1 metr wysokości. Wielkość i szybkie tempo wzrostu pozwalają więc na pozyskanie dużych ilości zielonego nawozu, przydatnego zwłaszcza przy uprawie zbóż czy roślin okopowych.

Nasiona facelii – lepsze niż pestycydy

Zarówno na poplon, jak i przy wysiewie bocznym najlepiej sprawdzają się rośliny o właściwościach fitosanitarnych. Facelia błękitna również zalicza się do tej grupy. Hamuje rozwój mączniaka prawdziwego oraz ogranicza występowanie nicieni, szczególnie tych atakujących większość gatunków warzyw. Nasiona facelii warto więc posiać nie tylko na uprawianych polach, ale również w przydomowych ogródkach.

Roślina ta posiada głębokie korzenie, które znacznie ułatwiają pobieranie substancji odżywczych z niższych warstw gleby. Pozostawiona na zimę tworzy na polach warstwę okrywową, skutecznie chroniąc grunt przed wietrzną i wodną erozją.

Facelia błękitna – miododajna królowa

Facelia błękitna jest rośliną wysoko cenioną nie tylko przez rolników, ale również pszczelarzy. Kwitnienie rozpoczyna się po upływie około 50 dni i trwa średnio przez 5 tygodni. Przez cały ten czas pszczoły mogą pozyskiwać cenny nektar. Przyjmuje się, że z 1 hektara facelii błękitnej owady mogą wyprodukować nawet do 600-700 kg miodu. Sam wyrób jest delikatny i przyjemny w smaku, a także wykazuje właściwości detoksykacyjne.

Interesują Cię nasiona rolnicze wysokiej jakości? Szukasz sklepu, gdzie kompleksowo zaopatrzysz się we wszystko, co niezbędne w gospodarstwie? Jesteś u celu! Sprawdź nasz bogaty asortyment już teraz!

 

Popularne podkategorie kategorii "nasiona" :

    pixel