Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Sekatory

( ilość produktów: 25 )

Sekatory

Zadbane krzewy i drzewa to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu, ale ich piękny wygląd wymaga sporo pracy i wiedzy na temat odpowiedniej pielęgnacji. Sama wiedza na temat tego kiedy i w jaki sposób przycinać krzewy i drzewa jednakże nie wystarczy, jeśli cięcie nie będzie wykonywane przy użyciu odpowiednich narzędzi. Jednym z najważniejszych jest sekator, który pozwala na sprawne wykonanie cięcia gałęzi drzew oraz krzewów. Zobacz, jakie narzędzia do cięcia oferuje nasz sklep Rolmarket.pl i wybierz produkty najlepsze dla siebie.

Jaki sekator ogrodowy wybrać?

Sekator to narzędzie wykorzystywane bardzo często podczas prac ogrodowych. Odpowiednio dobrany powinien być przede wszystkim w miarę możliwości lekki i ciąć przy niewielkim użyciu siły. Przy jego wyborze powinieneś kierować się przede wszystkim rodzajem Twoich roślin – sekator musi być przystosowany do cięcia gałęzi o określonej grubości. Dobrze wybrany sekator to jednak nie tylko zmniejszenie Twojego wysiłku, ale także ulga dla Twoich roślin – przycinanie za pomocą profesjonalnego urządzenia przyspiesza gojenie ran po cięciu i minimalizuje ryzyko infekcji.

Powinien być ponadto dostosowany do grubości gałęzi, które mają być przycinane z jego pomocą, bo tylko wtedy, cięcie będzie wygodne i efektywne. Zbyt mały sekator do gałęzi będzie niewygodny przy cięciu grubszych pędów, a z kolei zbyt duży do cięcia małych pędów będzie po prostu niewygodny, gdyż manewrowanie nim pomiędzy gałęziami może okazać się niezbyt efektywne. Warto również zwrócić uwagę na przeznaczenie sekatora, gdyż jedne lepiej sprawdzą się podczas cięcia świeżych pędów, a inne będą lepiej się nadawać do ucinania suchych gałęzi. Te ostatnie są zwykle dużo bardziej wytrzymałe, gdyż niejednokrotnie wycinanie wyschniętych pędów wymaga większej siły niż jest potrzebna podczas cięcia świeżych gałązek, w których krążą soki.

Wybierając sekatory warto wiedzieć, że, podobnie jak inne narzędzia ogrodnicze, można je podzielić według różnych kryteriów. Do sekatorów ręcznych zaliczamy:

  • Sekatory nożycowe, które są bardzo precyzyjne i nie miażdżą gałęzi przycinanych roślin. Z tych powodów polecane są zwłaszcza do przycinania jednorocznych pędów, kwiatów i kiści winogron. Swoją nazwę zawdzięczają zasadzie działania, gdyż są one wyposażone w dwa ostrza, podobnie jak nożyce do cięcia gałęzi, choć znacznie od nich mniejsze. Często wyposażone są w rączkę obrotową, co znacznie ułatwia pracę.
  • Sekatory kowadełkowe, które mają znacznie większą siłę cięcia od nożycowych. Sekator kowadełkowy można dość łatwo rozpoznać, bo inaczej niż sekator nożycowy, nie ma on dwóch ostrzy, ale jedno, które znajduje się w górnej części sekatora. Dolną jego część stanowi natomiast kowadełko, o który opierają się ucinane pędy. Z powodu takiej konstrukcji sekator kowadełkowy może miażdżyć małe pędy, ale za to świetnie sprawdzi się gdy trzeba będzie obcinać grube, twarde gałęzie.

Do prac wymagających znacznie większej siły polecamy sekatory elektryczne (zasilane prądem), spalinowe lub pneumatyczne. W sklepie internetowym Rolmarket.pl odnajdziesz szeroki wybór sekatorów, dzięki czemu na pewno zdołasz wybrać taki, który idealnie sprawdzi się w Twoim ogrodzie.

Sekatory jednoręczne i dwuręczne

Sekatory można również podzielić w zależności długości uchwytów. Dostępne są zarówno małe sekatory jednoręczne, które jak sama nazwa wskazuje obsługuje się łatwo jedną ręką. Idealne nadają się one do cięcia gałęzi niskich drzew i krzaków, a łatwość manewrowania nimi jest ogromnym ułatwieniem podczas wykonywania prac pielęgnacyjnych.

Osobom, które chcą wykonać cięcie wyżej położonych gałęzi, polecamy sekatory teleskopowe. Pozwalające na łatwe cięcie pędów położonych poza zasięgiem rąk wyposażonych w sekatory jednoręczne. To rozwiązanie bardzo ergonomiczne, gdyż zastosowanie takiego sekatora nie wymaga użycia drabiny, a długie uchwyty pozwalają na cięcie przy niewielkim nakładzie siły, co ma doskonały wpływ na szybkość i wygodę pracy. Obsługuje się je dwoma rękami, co dzięki działaniu dźwigni znacznie zwiększa siłę cięcia i daje możliwość łatwego cięcia nawet grubszych pędów. Idealnie sprawdzają się one podczas wiosennego przycinania drzewek owocowych, gdyż nie trzeba co chwilę przestawiać drabiny, ale z pewnością znajdą zastosowanie również w ogrodzie, w którym jest sporo wysokich krzewów ozdobnych i drzew.

Alternatywą dla sekatora są nożyce do gałęzi. Różnią się one od niego długością ostrza i pozwalają na jednoczesne cięcie wielu gałęzi naraz. Doskonale nadają się do cięcia żywopłotu, który wymaga równego przycięcia na większej płaszczyźnie. Niektórzy stosują tę nazwę wymiennie, ale jednak nożyce do cięcia mają zawsze dłuższe ostrze niż sekator, a zatem ich wykorzystanie do tego, by obciąć pojedyncze gałęzie może być po prostu niezbyt komfortowe.

Przeglądając sekatory warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr, który jest dość istotny z punktu widzenia późniejszego użytkowania, a jest nim maksymalna średnica pędów, które mogą być cięte z jego użyciem. Jeśli wybrany sekator będzie za mały do ciętych pędów, to przez zbyt małą siłę cięcia nie będzie można równo odciąć pędu, co może spowodować okaleczenie przycinanej rośliny i stać się dla niej źródłem choroby. Lepiej sprawdzić na opakowaniu, jakie parametry ma wybrany sekator nożycowy lub kowadełkowy i wybrać taki, który dobrze pasuje do planów związanych z używaniem tego narzędzia.

Sekatory: zastosowanie i pielęgnacja

Podstawowe i najważniejsze zastosowanie sekatora to cięcie gałęzi drzew i krzewów. Łatwo można obciąć pojedyncze pędy, a precyzja cięcia i dobrze zaostrzone ostrza gwarantują, że cięcie zostanie wykonane dokładnie w zaplanowanym miejscu. Dzięki sekatorom można zatem wykonywać cięcia pielęgnacyjne, do których należy przede wszystkim usuwanie chorych pędów oraz cięcie formujące, którego celem jest wycięcie zbyt bujnie wyrośniętych pędów.

Można ich oczywiście używać także do przecinania innych materiałów, ale trzeba uważać, aby nie zniszczyć narzędzia. W sklepie Rolmarket.pl znajdziesz szeroki wybór ręcznych sekatorów do winorośli, sekatorów nożycowych oraz dźwigniowych. Pamiętaj, że w dobrze wyposażonym ogrodzie powinno znaleźć się kilka rodzajów sekatorów, co zapewni optymalną pielęgnację Twoim roślinom.

Bezsprzecznie najważniejszy i najczęściej używany podczas zabiegów pielęgnacyjnych będzie sekator ręczny, który musi się znaleźć w skrzynce na narzędzia każdego ogrodnika. Bez niego niemożliwe będzie utrzymanie ogrodu w należytym stanie i zapewnienie roślinom odpowiednich możliwości rozwoju. To on pomoże obciąć pozostałości po przekwitnięciu kwiatów, złamane gałązki czy samosiejki, które rosną w miejscach zupełnie do tego nieprzystosowanych.

W ogrodach, w których są nie tylko małe krzewy ozdobne, ale również drzewka owocowe czy dekoracyjne, warto mieć również sekatory z dłuższymi uchwytami. W zależności od potrzeb i upodobań mogą to być sekatory z długimi uchwytami lub sekatory teleskopowe Fiskars lub innych znanych marek. Wybór takich produktów będzie gwarantował sprawne wykonane cięć oraz sprawi, że podczas pracy uchwyty będą dobrze trzymać się w dłoni, a wytrzymałe ostrza pozwolą na długoletnie użytkowanie tego narzędzia.

Sekatory, podobnie jak inne narzędzia ogrodnicze, wymagają odpowiedniego traktowania. Ich trwałość zależy bowiem nie tylko od wysokiej jakości wykonania, ale także od odpowiedniej konserwacji. Jeśli nie będziesz ich odpowiednio traktować, to nawet sekatory Fiskars czy Gardena, a więc producentów o bardzo dobrej renomie, nie będą służyć przez długi.

Troszcząc się o swoje sekatory musisz pamiętać o tym, by odpowiednio oczyścić go po pracy. Po każdym użyciu sekator należy wyczyścić, używając do tego celu miękkiej szmatki lub szczotki. Usuniesz w ten sposób resztki soków, kory czy drewna, które mogłyby mieć destrukcyjny wpływ na ostrza oraz elementy mechanizmu sekatora. Dobrze oczyszczony będzie długo służył do pielęgnacji roślin, a przycinanie pędów i kwiatów z jego użyciem będzie prawdziwą przyjemnością.

O sekator warto troszczyć się także poza sezonem - trzeba go naoliwić i owinąć w czystą szmatkę, by w dobrej kondycji poczekał aż znów rozpoczną się prace ogrodowe. Pamiętaj, aby przechowywać go w ciepłym i suchym miejscu, więc najlepsze będzie pomieszczenie gospodarcze, piwnica lub garaż, w którym zimą temperatura nie spada poniżej zera. Sporo sekatorów posiada w zestawie ostrzałkę, za pomocą której powinieneś go naostrzyć, gdy zauważysz oznaki stępienia. Możesz to także zrobić w serwisie, gdzie specjalista wyszlifuje ostrza z pomocą specjalnego sprzętu. Dzięki temu nie będziesz musiał wymieniać narzędzi tylko dlatego, że ostrze przestało ciąć jak brzytwa. Wystarczy je ponownie naostrzyć, a już będzie można stosować je do pielęgnacji roślin w ogrodzie i zadbać o to, by ogród prezentował się naprawdę przepięknie.

Sekatory do gałęzi - wybierz produkty dla siebie

W naszym sklepie Rolmarket.pl znajdziesz sekatory do gałęzi renomowanych producentów. Są wśród sekatory Fiskarssekatory Gardena oraz sekatory Greenmil, znane i cenione w wielu krajach świata. Są one bardzo wysokiej jakości, wykonane z doskonałych materiałów, wytrzymałych i odpornych na wszelkie uszkodzenia. Dobrze wyprofilowana rączka sprawia, że uchwyt doskonale leży w dłoni, a narzędzie jest łatwe w użyciu. Dzięki temu praca wykonana z jego pomocą idzie szybko i sprawnie, a Ty z radością patrzysz jak Twój ogród zmienia oblicze i staje się coraz bardziej atrakcyjny. Można z jego pomocą przyciąć gałęzie cieńsze lub grubsze, a każdy model w opisie posiada informację na temat grubości gałęzi, do których cięcia można go używać oraz dane czy można go używać do cięcia pędów twardych i zdrewniałych..

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sekatorów do gałęzi, gdyż oferujemy tak szeroki asortyment produktów, że każdy z pewnością znajdzie wśród nich model dla siebie. Jeśli uznasz, że sekator to dla Ciebie za mało, to wybierz nożyce do gałęzi, które mimo podobnej budowy, mają jednak nieco inne zastosowanie. Jedno i drugie narzędzie pozwoli jednak wykonać prace pielęgnacyjne w Twoim ogrodzie, więc zamów je dla siebie już teraz.

Zobacz powiązane kategorie:

    pixel